Ogrjev za socijalno - najugroženije: PRIMANJA MALA, PENZIJA PONIŽAVAJUĆA
Izvor: infobijeljina.com
×
0
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina
Korisnici novčane pomoći Centra za socijalni rad Bijeljina dobiće uz septembarsku tranšu po 175 KM za nabavku ogrjeva. Za ove namjene iz gradskog budžeta obezbijeđeno je 60.000 maraka.
Ovo pravo, koje spada u red proširenih i koje finansira lokalna zajednica, ostvariće 404 socijalno-najugroženiјa lica. Uglavnom se radi o starim i bolesnim osobama bez imovine, srodnika i primanja, te višečlanim porodicama, pa im je svaka pomoć dragocjena.
- Iako je budžet Centra za socijalni rad u ovoj godini 9 miliona, budući da se broj socijalno-ugroženih iz godine u godinu povećava, sredstva za njihovo zbrinjavanje su skromna - kaže za portal InfoBijeljina direktor Centra za socijalni rad Milorad Sofrenić.
Oko 6.150 korisnika ostvaruje pravo na novčanu pomoć, oko 2.200 prima sredstva za tuđu njegu i pomoć, a oko 800 njih ostvaruje pravo na ličnu invalidninu.
- Brinemo i o djeci u hraniteljskim porodicama, djeci i starim osoba u specijalizovanim ustanovama. U skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti skoro 9.000 korisnika ostvaruje neko od prava – pojašnjava Sofrenić.
Osim redovnih izdvajanja obezbjeđuju se i sredstva za jednokratne novčane pomoći, a od planiranih 180.000 KM za ove namjene korisnicima je već podijeljeno oko 150.000 KM. Za pomoć Centru obraća se i veliki broj nezaposlenih lica i penzionera sa minimalnim primanjima - pojašnjava Sofrenić.
U prostorijama Centra zatekli smo Snježanu Vidović. Kaže da nema pravo na sredstva za ogrjev, ali je došla da se raspita može li dobiti bilo kakvu drugu pomoć za teško bolesnog oca. Nije joj to lako, ali izbora nema.
- Kad natjera muka, ide se od vrata do vrata. Otac mi je star i nepokretan. Kupujem lijekove, pelene, a ostalo da ne nabrajam. Moja primanja mala, njegova penzija ponižavajuća. Mnogi su stari ljudi sami, djeca im žive po inostranstvu, a oni i ne znaju ni koja su im prava, pa ostanu uskraćeni i za to minimalno. Tuga je da su penzioneri proveli radni vijek radeći vrijedno i pošteno, a sada ne mogu od toga što primaju da žive dostojanstveno. Vidjeću mogu li ostvariti pravo na tuđu njegu i pomoć jer smatram da se ovakvi slučajevi moraju sistemski riješiti, a ne jedonkratnim novčanim pomoćima – kaže ova Bijeljinka za InfoBijeljinu.
Prema ranijem istraživanju Centra za socijalni rad i Udruženja gerontologa, na području Semberiji živi oko 17.500 lica starijih od 60 godina, što je 16 odsto od ukupnog broja stanovnika. Oko 32 odsto osoba iz ove kategorije nema nikakve prihode. Oko 54 odsto lica starijih od 60 godina živi od minimalnih primanja, dakle penzije, invalidnine ili socijalne pomoći.