Ekonomija je glavna tema susreta lidera regiona u Mostaru, uoči Sajma privrede koji i ove godine okuplja ključne donosioce odluka sa Zapadnog Balkana. Premijer Srbije se nije obraćao novinarima u Mostaru, nakon večere.
U Mostaru je u ponedeljak uveče održana radna večera lidera zemalja regiona, na kojoj se razgovaralo o brojnim pitanjima i izazovima sa kojima se suočava region.
Večeri u restoranu "Romarica" prisustvovali premijeri Srbije i Hrvatske Aleksandar Vučić i Andrej Plenković, članovi Predsedništva BiH Mladen Ivanić, Dragan Čović i Bakir Izetbegović, crnogorski predsednik Filip Vujanović, kao i predsednici Republike Srpske i Federacije BiH Milorad Dodik i Marinko Čavara.
Oni će u utorak prisustvovati svečanom otvarenju Privrednog sajma u Mostaru.
Premijer Srbije se nije obraćao novinarima u Mostaru, nakon večere.
Pored ekonomije, glavne teme razgovora su i situacija u regionu, odnosi zemalja, unapređenje saradnje.
Aleksandar Vučić izjavio je u Mostaru da "nema problem" da se u tom gradu sastane i sa bošnjačkim članom Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem. "Koliko znam, predvidjeno je da se sastanem sa (predsedavajućim Saveta ministara BiH) Denisom Zvizdićem. Ali, ako dolazi Izetbegović na Sajam (privrede), nemam problem da se vidim i sa njim i da razgovaram sa njim. Ja nikad od razgovora ne bežim", rekao je Vučić novinarima.
Govoreći o susretu sa premijerom i budućim predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, hrvatski premijer Andrej Plenković je najavio razgovore ne samo s Vučićem, već i sa ostalim regionalnim kolegama o bilateralnoj saradnji i evropskom putu.
Plenković i Čović za hitne izmene izbornog zakona BiH
Prema rečima domaćina večere, hrvatskog člana Predsedništva BiH Dragana Čovića, ona je održana u izuzetno dobroj atmosferi razgovarano je o svim pitanjima koja opterućuju BiH i njeno okruženje.
Čović je ocenio da je stabilnost Bosne i Hercegovine ključna za stabilnost cele jugoistočne Evrope, dodavši da je "dotaknuta suština problema", odnosno da BiH mora ostati država na evropskom putu.
"Čini mi se da će ključ svega biti narednih 15 dana, kada se očekuju izmene Izbornog zakona BiH", naglasio je on, dodavši da je to "minimum minimuma".
Hrvatski član Predsedništva BiH je naglasio da jedan narod ne može birati predstavnike drugom narodu, ističući da BiH "neće preživeti kao normalna evropska država bez Hrvata".
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je da se tokom večere razgovaralo o ključnim temama za BiH.
On je podržao izmene Izbornog zakona BiH, kako bi se obezbedio rad institucija i stvorio minimum koji je, kako je kazao, bitan za ravnopravnost Hrvata u BiH.
"Ako je duh Dejtonskog sporazuma bio jedna država, dva entiteta i tri ravnopravna naroda, onda je duh Dejtona i da svaki od članova Predsedništva bude iz jednog od ta tri konstitutivna naroda", naglasio je Plenković.
Hrvatska strana u BiH traži izmene Izbornog zakona kako bi se obezbedilo da hrvatski narod bira svog člana Predsedništva BiH, a ne da hrvatski član Predsedništva bude izabran većinskim glasovima bošnjačkog naroda, kako tvrde da je to bilo u slučaju Željka Komšića.
Izetbegović: Bez trećeg entiteta i referenduma
Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je posle neformalnog sastanka regionalnih lidera u Mostaru da je razgovarano o tome kako popraviti stvari i postići poverenje u BiH.
"Svi smo iskazali bojazan šta očekujemo od druge i treće strane. Svi su svesni toga da sa svake strane treba napraviti neki korak, stabilizovati prilike u BiH", kazao je Izetbegović posle radne večere.On je naveo da se "od bošnjačke strane očekuje da pomogne Hrvatima".
"Ja sam kazao šta je preduslov s moje strane - ne sme doći ni do kakvih novih entiteta, nikakvih novih priča o podeli BiH i nikakvih referenduma", istakao je Izetbegović.