FOTO: InfoBijeljina

U okviru kampanje "16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja" održan je radni sastanak predstavnika PU Bijeljina, Centra za socijalni rad i Fondacije "Lara" -Sigurna kuća Bijeljina.

Sanja Đokić krim inspektor u PU Bijeljina istakla da je akcenat na hitnim zaštitnim mjerama, a cilj je sprečavanje ponovnog nasilja u porodici.

"Hitne zaštitne mjere predlaže policijski službenik, Centar za socijalni rad i sama žrtva nasilja u porodici, a da je nasilje u porodici u porastu govori podatak da je zaključno sa novembrom ove godine predloženo 25 hitnih zaštitnih mjera, a u istom period 2023. godine je bilo 13. Zaštitne mjere su udaljavanje žrtve nasilja iz porodične zajednice, kao i zabrana približavanja i kontaktiranja žrtve nasilja i počinioca nasilja", rekla je Đokićeva i dodala da je zaključno sa novembrom bilo 147 prijava nasilja u porodici.

"U saradnji sa Centrom predlažemo izricanje mjera, nadležni sud izriče rješenje, koje provode policijski službenici. Saradnja nadležnih institucija i ustanova je odlična, jer nam je zajednički cilj da se obezbjedi sigurnost i pomoć žrtvi nasilja u porodici. Apelujemo na građane da prijave nasilje u porodici na besplatan broj Policijske uprave 122, a policijski službeici sui m 24 sata na raspolaganju", rekla je Đokićeva.

Tehnička koordinatorka Sigurne kuće Mirzeta Tomljanović, rekla je da se, nažalost, bilježi porast nasilja u porodici.

"Mi dobijamo više prijava nasilja , jer pokrivamo područje sjeveroistočne BiH i za 11 mjeseci oe godine zabilježili smo oko 700 poziva. U Sigurnoj kući od početka godine boravilo je 25 osoba, a trenutno ih je 18, starosne dobi od osam mjeseci do 73 godine. Samo četiri od njih su punoljetne, a ostalo su djeca. Porazno je, što su među djecom i žrtve seksualnog nasilja u porodici, kao i djeca bez roditeljskog staranja, odnosno, djeca žrtve trgovine ljudima. Nažalost, imamo i starije osobe, što je takođe poražavajuće, jer su žrtve nasilja svoje djece", rekla je Tomljanovićeva i naglasila da Fondacija “Lara”, kao i sve ustanove i institucije,  ne rade samo ovih 16 dana aktivizma, nego cijele godine, boreći se da pmogne žrtvama nasilja.

Psiholog Cvijanka Rakić iz Centra za socijalni rad pojasnila je da prijedlog za izricanje zaštitne mjere može da potekne od policijskog službenika, radnika Centra za socijalni rad, ali i od žrtve nasilja, odnosno, njenog punomoćnika.

"Policija najčešće pokreće zahtjeve za izricanje hitnih zaštitnih mjera, a svi prijedlozi su usvojeni od strane prekršajnog suda. Što se tiče ostalih zaštitnih mjera, Centar je i najpozvaniji da predloži izricanje zaštitne mjere kao što je obavezan psihosocijalni tretman ili obavezno liječenje od zavisnosti, zato što tome prethodi detaljna analiza porodične situacije", rekla je Rakićeva i dodala da tu mjeru potom provodi Centar za zaštitu mentalnog zdravlja. 

"Sve predložene mjere se izriču veoma brzo, čak i prije isticanja zakonskog roka od 30 dana", rekla je Rakićeva i dodala da je Centar u ovoj godini imao 180 prijavljenih slučajeva nasilja, među kojima su i povratnici u vršenju nasilja, ali, nažalost, ima i novih nasilnika.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )