Odrasli nemaju želju da pohađaju kurseve, radionice i seminare da bi usavršili vještine i povećali šansu za zaposlenje, a umjesto toga znanje im nadograđuju članovi porodice, prijatelji, saradnici ili ga kupe iz medija i sa interneta.
Rezultati ankete o obrazovanju odraslih u starosnom dobu između 25 i 64 godine, koju je lani sprovela Agencija za statistiku BiH u saradnji sa entitetskim zavodima za statistiku, pokazali su da je manje od deset odsto odraslih učestvovalo u nekom obliku formalnog i neformalnog obrazovanja. Umjesto toga 74 odsto ispitanih je iskazalo namjeru da stiče znanja kroz svakodnevne aktivnosti, ali ne i da idu na seminare, kurseve ili privatne časove.
- Najviše su učili uz članove porodice ili saradnike i uz pomoć medija, a najmanje pri obilascima muzeja, istorijskih, prirodnih ili industrijskih područja u pratnji vodiča i tokom posjeta centrima za učenje, uključujući biblioteke - kazali su u Agenciji za statistiku BiH.
Najčešći razlog koji je žene spriječio da učestvuju u nekom od oblika obrazovanja i obuke su porodične obaveze, dok su muškarci kao razlog navodili preklapanje rasporeda obuka sa drugim obavezama.
Načelnik Odjeljenja za opšte, pravne i ekonomske poslove u Zavodu za obrazovanje odraslih u RS Bojan Bajić kazao je da u Srpskoj godišnje više od 1.000 ljudi prođe programe osposobljavanja koji su usklađeni sa potrebama tržišta rada.
- Karakteristika ovih programa je da traju kraće vrijeme i da se najveći dio, oko 80 odsto, realizuje kroz praktičan rad, odnosno u realnim uslovima i na radnim mjestima za koja se polaznik osposobljava - kazao je Bajić.
Rezultati ankete pokazuju i da BiH po nivou usavršavanja odraslih stoji najlošije u regionu. Najbolja je Slovenija, gdje je gotovo 50 odsto ispitanih bilo dio nekog vida formalnog ili neformalnog obrazovanja.
Anketa o obrazovanju odraslih sprovedena je prvi put u BiH, a dio je istraživanja o obrazovanju u Evropi, koje se sprovodi svakih pet godina u članicama EU, zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo.
* Formalno obrazovanje
Učenje prema nastavnim planovima i programima i uz pomoć nastavnika ili instruktora, nakon čega se stiče osnovno, srednje ili visoko obrazovanje.
* Neformalno obrazovanje
Može se sprovoditi unutar ili izvan obrazovnih ustanova, a obično se radi o kratkim kursevima, radionicama ili seminarima.
* Informalno učenje
Sticanje znanja kroz svakodnevne aktivnosti, a najvažnije je postojanje namjere pojedinca da nešto nauči.