Od sutra, 15. novembra, do 15. aprila naredne godine, bez obzira na vremenske uslove, sva motorna vozila na putevima u BiH moraju imati odgovarajuću zimsku opremu, a ako je nemaju, rizikuju da će dobiti kaznu od 40 KM.
To za vozila do osam sjedišta, te vozila najveće dozvoljene nosivosti do 3,5 tone, podrazumijeva pneumatike sa zimskim profilom na svim točkovima (dubina gazećeg sloja minimalno četiri mm) ili pneumatike sa ljetnim profilom (dubina gazećeg sloja minimalno 4 mm) i u priboru odgovarajuće lance koji se postavljaju na pogonskim točkovima u slučaju zimskih uslova.
Kako su za portal InfoBijeljina potvrdili iz Bosanskohercegovačkog auto-moto kluba (BIHAMK), drugačija su pravila za vozila sa više od osam sjedišta, te vozila najveće dozvoljene nosivosti veće od 3,5 tone.
"Za njih trebaju pneumatici sa zimskim profilom na pogonskim točkovima (dubina gazećeg sloja minimalno 4 mm), lanci za snijeg i priručni alat ili pneumatici sa ljetnim profilom (dubina gazećeg sloja minimalno 4mm) i u priboru odgovarajući lanci koji se postavljaju na pogonskim točkovima u slučaju zimskih uvjeta, a pod zimskom opremom za ova vozila podrazumijevaju se još i priručni alat (lopata,vreća pijeska od 25 do 50 kg)", kaže za portal InfoBijeljina Mersiha Imširović, rukovodilac Sektora za preventivu, obrazovanje i sport u BIHAMK-u.
Kako prepoznati zimske gume
Zimski pneumatici su na svom boku obilježeni oznakama MS, M+S ili M&S i znakom snježne pahuljice na stilizovanom obrisu planine sa tri vrha.
Auto-moto savez Republike Srpske (AMS RS) podsjeća da vožnja u zimskom periodu, naročito kada ima snijega, za mnoge vozače predstavlja problem, jer se u mnogome razlikuje od načina upravljanja vozilom u drugim godišnjim dobima.
"Vozilo valja pripremiti za vožnju u surovim zimskim uslovima kad vozače čekaju niske temperature, snijeg i led na kolovozu, koji zahtjevaju dodatni oprez za volanom", kaže za portal InfoBijeljina Perica Pećanac, samostalni viši stručni saradnik za odnose sa javnošću i međunarodnu saradnju AMS RS
Gubitak kontrole
Kako dodaje, radnje u saobraćaju, bilo da je u pitanju promjena pravca ili brzine kretanja, moraju da se obavljaju sporije, jer nagle promjene načina kretanja mogu da dovedu do gubljenja kontrole nad vozilom.
"Zimi je potrebno držati duže ostojanje u odnosu na vozila ispred. Tako će vozači imati više vremena da bezbjedno zaustave vozilo bez naglog i opasnog kočenja. Razmak potreban da bi se zaustavilo vozilo na zaleđenoj površini može biti do tri puta veći nego kada se vozi po suvom putu. Između vozila treba da bude takvo ostojanje da, ukoliko jedno izgubi kontrolu, to ne utiče na bezbjednost ostalih vozila", ističe Pećanac.
Prema njegovim riječima, važno je predvidjeti kočenje procjenom potrebnog zaustavnog puta uz naizmjenično kočenje motorom i korištenjem kočnice.
"Kočenje mora biti postepeno kako bi se spriječilo blokiranje točkova, koje bi moglo dovesti do proklizavanja i gubitka kontrole nad vozilom. U slučaju blokiranja i proklizavanja, potrebno je otpustiti papučicu kočnice kako bi se ponovo uspostavilo prijanjanje na tlo, pa ponovo kočiti koristeći i kočenje motorom", naglašava Pećanac.
Lanci ne mijenjaju zimske gume
Kako dodaje, lanci za snijeg nisu zamjena za zimske gume, već predstavljaju koristan dodatak. Koriste se, ističe Pećanac, isključivo za vožnju po snijegu i po pravilu treba da se koriste i na vozilima koja imaju pogon na sva četiri točka, s tim što se tada oni montiraju samo na prednjem ili zadnjem paru točkova.
"Gume su jedan od najvažnijih dijelova vozila, a kako posreduju između automobila i puta, od presudne su važnosti za bezbjednost vozača i putnika. Dobro je da u svakom razdoblju godine vozilo ima odgovarajuće gume. Jer, već pri temperaturi vazduha nižoj od sedam stepeni Celzijusovih ljetne gume gube elastičnost, kao i karakteristike prianjanja na podlogu koju imaju u uslovima za koja su predviđena. Najbolje je staviti na automobil sve četiri zimske gume, iste marke, istog modela i iste dimenzije koju propisuje proizvođač automobila", ističe Pećanac.