FOTO: pixabay

Hljeb i so – balkanski medijum gostoprimstva.

U mnogim, naročito balkanskim kulturama, bez obzira na njihovo rasprostiranje, hljeb, ili nešto starija pogača, najopštija je pa tako i sveta hrana, jer se bez hljeba nije moglo opstati. Takođe, hljeb je smatran hranom božanstava i personifikacijom božanstva.

Otud i simbolika hljeba podrazumijeva vrstu univerzalne zaštite protiv bilo kakve loše namjere. Podjednako, kao simbol opstanka, hljeb je prisutan u svim važnim ceremonijama – rođenja, krštenja, vjenčanja ili poslednjeg ispraćaja.

Kod balkanskih naroda, zabilježeno je, da ako komad hljeba padne na zemlju, mora se podići, otresti i poljubiti. U Transilvaniji, na primjer, takav komad se nakon cjelivanja baca u vatru jer se smatra da su ga pokojni preci tražili.

U složenosti problema ishrane u etnologiji i antropologiji, zadržimo se u jednom, komunikacijskom sistemu. Otuda, hljeb i so predstavljaju temeljni komunikacijski most - u mnogim zapisima istraživača ili putnika, pogotovu kada su se našli u novim, neispitanim oblastima hljeb i so su dio neverbalne komunikacije. U sredinama čijim se jezikom ne vlada, iznošenjem poznatih namirnica, pokazuje se dobra volja, odsustvo neprijateljstva.

Kidanjem hljeba i umakanjem u so, pokazuje se uspostavljanje "zajedništva" i pokazuju pozitivne namjere prihvatanjem ponuđenog gostoprimstva.

Svetost hljeba je iz običajne sfere prešla u jezičku oblast, ne samo u srpkom jeziku, pa tako i dan danas zaklinjanje u istinitost izrečenog biva praćeno izrazom "Leba mi" ili se nevjerica iskazuje sa "Leba ti?"

Ova univerzalna hrana obično se nudi na "prelaznom", graničnom prostoru (na kapiji, na pragu...).

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )