Budući da je ove godine vegetacija poranila i semberski voćari ranije kreću sa berbom voća, na plantaži kupine i aronije porodice Pejić u Maloj Obarskoj sve je spremno za ovaj veliki posao. Nadaju se dobrom i kvalitetnom rodu voćnih kultura koje nisu uobičajene za ove predjele.
Spomenka Pejića ratni vihor raselio je iz rodnih Zavidovića. Sa suprugom Milicom, kćerkom i sinom, skućio se u Semberiji, u naselju Koviljuše. Prije pet godina ova porodica kupila je zemlju u Maloj Obarskoj i opredijelila se za proizvodnju kupine i aronije. Lako nije bilo, ali ljubav, predanost i volja urodili su plodom. Ovaj hobi omogućio im je solidan prihod, počinje priču za naš portal Spomenko.
- Imamo 3,5 hektara pod kupinama i aronijom. Ruska aronija podnosi niske temperature, u vrijeme zimskog mirovanja i do minus 40, a uz redovno navodnjavanje otporna je i na tropske temperature. Ovoj biljci nije potrebna hemijska zaštita, a od prihrane koristimo samo stajsko đubrivo. Posadili smo i 50 sadnica šljive, sorti čačanska ljepotica i čačanska rodna. Iduće godine ovaj voćnjak proširićemo sa još stotinak sadnica šljive. Berba kupine počinje za desetak dana, a prema prvim procjenama ovo će biti odlična godina. Očekujemo oko 2 tone aronije i oko 1,5 tonu kupine – kaže Spomenko za portal InfoBijeljina.
Proizvedeno voće Pejići prerađuju. Godišnje prodaju oko 1.500 litara soka od aronije i isto toliko vina od kupina. Iako zahtijeva mnogo truda i ulaganja isplati se, kažu Pejići.
- Supruga radi kao trgovac, ali i njena pomoć u voćnjaku mi je dragocjena. Tu svaki dan ima nekog posla. Izgradio sam sistem za navodnjavanje, kap po kap, tako da se ne bojimo suše. Strahujemo od drugih vremenskih nepogoda. Prošle godine imali smo ogromnu štetu. Olujni vjetar polomio je sadnice, počupao ogradu, polomio betonske stubove. Prinos nam je bio tek jedna šestina od očekivanog, ali nismo se predali – kaže Spomenko.
I ove godine proizvodnju prate brojni problemi i povećani troškovi.
- Ambalaža je sve skuplja. Staklena boca, koju smo plaćali 60 pfeninga, sada košta 2 KM. U voćnjaku se sve mora raditi ručno. Radnike je teško naći, a dnevnice su sve skuplje. Ali kad se nešto radi s ljubavlju, uspjeh ne može izostati – kaže Spomenko.
Pejići ističu da sa plasmanom nemaju problema. Kupci prepoznaju kvalitet.
- Naši proizvodi su prirodni, bez šećera i konzervansa, a zbog ljekovitih svojstava aronije i kupine sve što proizvedemo i prodamo – kaže Spomenko za InfoBijeljinu.
Spomenko i Milica školuju dvoje djece, kćerka studira, a sin je srednjoškolac, te za sada nemaju mogućnosti da značajnije šire proizvodnju. Vjeruju da će narednih godina i to uspjeti.