FOTO: InfoBijeljina

Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj taksi, kojim je potrebno povećati zakonski raspon visine boravišne takse.

Iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću saopšteno je da su Zakonom o boravišnoj taksi propisana određena zakonska rješenja koja je potrebno prilagoditi kretanju tržišta i savremenim tokovima društva.

“Odluku o visini boravišne takse i dalje donosi jedinica lokalne samouprave uz prethodno pribavljeno mišljenje Privredne komore Republike Srpske. Cilj predloženih izmjena visine boravišne takse jeste da se osigura ekvivalentnost između pruženih usluga i plaćene boravišne takse”, navedeno je u saopštenju.

Predloženim izmjenama bi se omogućila apsorpcija inflatornih kretanja na tržištu, kako se ne bi ugrozio obim i kvalitet proizvoda i usluga koji se pružaju namjenskim trošenjem sredstava od boravišne takse.

Prijedlogom zakona predviđa se da od 1. januara 2025. godine pružaoci ugostiteljskih usluga u objektima seoskog turizma postanu obveznici naplate boravišne takse po svakom ostvarenom noćenju.

“Dosadašnjim zakonskim rješenjem ti pružaoci usluga su bili izuzeti iz sistema plaćanja boravišne takse, kako bi se u što većoj mjeri olakšao rad tih ugostitelja. Međutim, imajući u vidu da je sve veći broj pružalaca ugostiteljskih usluga u objektima seoskog turizma i značaj ruralnog turizma kao jedne od najrazvijenijih grana turizma u Republici Srpskoj, neophodno je da se i njihov položaj izjednači sa drugim vrstama ugostiteljskih objekata”, navedeno je u saopštenju.

Prijedlogom zakona se definiše i da će pružaoci ugostiteljskih usluga u apartmanima, kućama za odmor i sobama za iznajmljivanje od 1. januara 2025. godine biti dužni da počnu sa plaćanjem boravišne takse po svakom ostvarenom noćenju, pod istim uslovima i na isti način kao i drugi ugostitelji.

“Pružaoci usluga u apartmanima, kućama za odmor i sobama za iznajmljivanje su, prema važećem Zakonu, obavezni da plaćaju godišnji paušalni iznos boravišne takse za svaki krevet, u ugostiteljskom objektu, odnosno objektu u kojem se pružaju usluge smještaja, u zavisnosti od stepena razvijenosti jedinice lokalne samouprave”, navedeno je u saopštenju.

Navedena izmjena Zakona o boravišnoj taksi je neophodna kako bi se izjednačio položaj na tržištu svih ugostitelja koji pružaju usluge smještaja, a korisna je jer će se značajno povećati i priliv sredstava po osnovu plaćene boravišne takse u budžetu Republike Srpske.

Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o položaju i ovlašćenjima Crvenog krsta Republike Srpske.

Osnovni razlog za donošenje ovog zakona je potreba sistematičnog objedinjavanja dva postojeća zakona kojima se uređuje oblast i djelovanje Crvenog krsta Republike Srpske, a to su Zakon o položaju i ovlašćenjima Crvenog krsta Republike Srpske i Zakon o upotrebi i zaštiti znaka crvenog krsta i naziva Crvenog krsta Republike Srpske, imajući u vidu činjenicu da su zakoni doneseni 1994. godine, a sa ciljem usklađivanja predmetne materije sa pravnim sistemom Republike Srpske.

Razlog za donošenje ovog zakona, kako se navodi u sapštenju, jeste i namjera da se istakne značaj pozicije Crvenog krsta Republike Srpske, koji, osim javnih ovlašćenja prenesenih od Republike Srpske, ima i međunarodna ovlašćenja kao dio Međunarodnog pokreta, Međunarodne federacije Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca, na osnovu sljedećih izvora prava: četiri Ženevske konvencije i tri Dopunska protokola, međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima čije se odredbe odnose na zaštitu osnovnih ljudskih prava. 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )