Izjava ambasadorke SAD u BiH Morin Kormak da je BiH potreban jedan obrazovni sistem, koji bi djecu okupio na jednom mjestu, izazvao je buru reakcija u Srpskoj.
Ljudi na istaknutim pozicijama u obrazovnim ustanovama Srpske poručuju da će, bez obzira na nečije želje ili htijenja, obrazovanje ostati isključivo u nadležnosti RS.
Podsjetimo, Kormakova je nedavno izjavila da je BiH „potreban jedan obrazovni sistem koji će djecu okupljati na jednom mjestu, odnosno privlačiti ih jedne drugima.
– Proteklih 20 godina, koliko funkcioniše naš program za građansko obrazovanje, upravo je to ono što smo pokušavali da uradimo – poručila je Kormakova.
Dane Malešević, ministar prosvjete i kulture RS, podsjeća ambasadorku Kormak da je po Dejtonskom mirovnom sporazumu oblast obrazovanja u nadležnosti entiteta.
– Za nas je neprihvatljivo stvaranje jednog obrazovnog sistema u BiH, to je protivno Ustavu RS i Dejtonskom mirovnom sporazumu. Svi propisi u oblasti obrazovanja u Srpskoj u skladu su sa međunarodnim dokumentima u ovoj oblasti, a škole omogućavaju obrazovanje svoj djeci pod jednakim uslovima – poručio je ministar za Srpskainfo.com.
Istog stava je i direktor Republičkog pedagoškog zavoda RS Predrag Damjanović, koji podsjeća da se međunarodna zajednica nikada nije odrekla pokušaja prenosa nadležnosti sa RS na BiH.
– Međutim, Dejtonskim sporazumom obrazovanje je u nadležnosti entiteta i kantona, i tako će i dalje ostati. Priča o jedinstvenom obrazovnom sistemu, uz opravdanje da bi se tako postigao kvalitet, priča je onih koji uopšte ne razumiju šta kvalitet podrazumijeva – ističe Damjanović.
Podsjeća da čak i u najrazvijenijim državama Evrope, pa čak ni u SAD, ne postoji jedinstveni, nego obrazovni sistemi na nivou regija.
– Dakle, riječ je o priči bez ikakvog osnova. Građansko obrazovanje traje od 1997, od kada se stalno pokušava napraviti nešto jedinstveno, pri čemu se nešto pokušava uraditi u Srpskoj, ali se izbjegavaju institucije Srpske?! Drago nam je što smo se izborili za to da, sve što se tiče nas, ipak mora da ide preko institucija RS – naglašava Damjanović.
Dodaje da je pozadina izjave Morin Kormak jasna kao dan, odnosno, da je riječ o pokušaju jedne opšte centralizacija.
– A samo možemo da zamislimo kako bi u nekom jedinstvenom obrazovnom sistemu izgledalo izučavanje nacionalne grupe predmeta, srpskog jezika, istorije. U svakom slučaju, sve zavisi od nas, odnosnom moramo da budemo čvrsti i jedinstveni u u borbi za interese Srpske, ma o kojoj sferi da je riječ – poručuje Damjanović.
Stevo Pašalić, rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu, podjseća da je izvorna nadležnost u obrazovanju na entitetima, kantonima i distriktu, te da je time sve rečeno.
– Ja sam legalista, držim se ustava, a ne onoga ko šta želi i čemu teži, i ne verujem da će do toga ikada doći. U BiH žive narodi sa različitostima koje se tretiraju kao prednost ove države, pa ih treba i uvažavati. Ne vidim da te različitosti, koje se manifestuju i kroz obrazovanje, dovode do nekih problema. Važno je da naš obrazovni sistem prati određene standarde, kriterijume i trendove koji su prisutni na evropskom, pa čak i svjetskom nivou. Pitanje je šta bismo u kvalitetu dobili, kada bi bio jedan obrazovni sistem – kaže Pašalić.
Čuvati kulturu i tradiciju
Milan Švraka, potpredsednik skupštinskog Odbora za obrazovanje, nauku, kulturu i informisanje, kaže da bi uvođenje jedinstvenog obrazovnog istema bilo prenos nadležnosti.
– Nadležnost entiteta bitna je za obrazovanje upravo zbog toga što treba da sačuva sve ono što obilježava jedan narod, a to su njegova kultura, tradicija, jezik, način obrazovanja, koji je u RS usklađen sa evropskim standardima. Naime, i naše srednjoškolsko i visoko obrazovanje usklađeno je sa evropskim normativima. Nema potrebe ni pričati o nekom novom sistemu obrazovanja, samo raditi na usavršavanju postojećih u BiH – naglašava Švraka.