FOTO: unsplash.com

Globalna sajber sigurnost je pod sve većom prijetnjom. Broj ranjivosti u cloudima širom svijeta - to znači potencijalne slabe tačke u sistemima - više se nego udvostručio u samo četiri godine, popevši se s 1.700 na 3.900, pokazalo je istraživanje IBM-ovog X-Forcea.

Analiza je provedena između 2019. i 2023. praćenjem različitih platformi i usluga u cloudu širom svijeta.

Prema novom istraživanju, čini se da je meko podzemlje sajber sigurnosti Europe – Balkan, navodi Euronews.

Nedavno sastavljena ljestvica koju je napravila tvrtka za sigurnost clouda Kloudle navela je Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Albaniju kao najosjetljivije nacije na kontinentu kad je u pitanju kršenje sigurnosti u cloudu.

Najugroženija je Bosna i Hercegovina, a njena ocjena rizika je 71%. Doživjela je gotovo devet miliona proboja clouda u posljednje divje decenije i  najizloženija je zemlja u poređenjus drugim zemljama iste veličine. Takođe ima najnižu ocjenu spremnosti kada je u pitanju sajber sigurnost.

Nakon BiH slijede Srbija i Albanija, koje imaju ukupnu ocjenu rizika od 69%, odnosno 67%. Međutim, i Srbija i Albanija imale su puno viši nivo spremnosti.

Ujedinjeno Kraljevstvo je zauzelo četvrto mjesto u pogledu ukupnih rizika zbog velikog broja procijenjenih proboja clouda u posljednje dvije decenije– preko jedne milijarde. Italija je druga velika ekonomija među najugroženijim zemljama, s procijenjenih gotovo 800 miliona proboja. Italija pak ima visoku razinu spremnosti.

“Ranjivosti izložene u zemljama poput Bosne i Hercegovine i Srbije naglašavaju kritične nedostatke u cyber sigurnosnoj infrastrukturi na koje je potrebno hitno obratiti pažnju”, kaže izvršni direktor i osnivač Kloudlea Akash Mahajan.

“Moramo dati prioritet obrazovanju o sajber sigurnosti i implementirati snažne mjere zaštite podataka dok se nastavljamo sve više oslanjati na tehnologije u cloudu. To uključuje redovite sigurnosne revizije, programe obuke zaposlenih i usvajanje naprednih tehnologija šifriranja”, dodao je.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )