FOTO: InfoBijeljina.com

Obilne padavine ugrozile su mnoge poljoprivredne kulture, ali ne i cveklu. Proizvođači ovog povrća, uprkos teškoćama koje su pratile sjetvu, očekuju natprosječne prinose.

Rade Jovičević iz Trnjaka podsjeća da su kiše koje su padale tokom marta stvorile pokoricu na usjevu, te je nicanje bilo otežano. 

- Mislio sam da ću morati da presijem svih pet hektara kako bih ispoštovao ugovor sa prerađivačem. Ali, hvala Bogu, česte kiše ubrzale su rast i razvoj, pa ćemo čak cveklu vaditi mjesec dana ranije. Povrće proizvodim skoro tri decenije, a slične prilike imali smo tokom velikih poplava, 2014. godine. Cvekla se vadi krajem jula, ali mi ćemo to već moći da radimo krajem ovog mjeseca. I to je dobro jer je onima koji se bave preradom, važno da cvekla prva uđe u preradu i da ne „smeta“ drugom povrću – kaže Jovičević za portal InfoBijeljina. 

Budući da u prvim fazama razvoja cvekla ima velike zahtjeve za vlagom, Jovičević je obezbijedio sisteme za navodnjavanje koje ovog proljeća nije koristio, uštedio je i na vremenu i u novcu.


- Navodnjavanje nas košta, a bez njega prinosa nema niti može biti kvalitetan. Ove proizvodne sezone kiša je obavila taj posao. Tako da na svojoj parceli ni jednom nisam uključio pumpu za navodnjavanje. To mi je omogućilo znatnu uštedu – kaže ovaj ugledni semberski povrtar.

Ove godine, pojašnjava, pripremio je kvalitetno zemljište, pa je vršio samo osnovnu zaštitu od korova.



- Bilo je godina kada sam radio zaštitu po nekoliko puta. A ove, nije bilo potrebe –
kaže Jovičević. 

Cvekla ostvaruje dobre prinose za kratko vegetaciono razdoblje od 90 dana, pa je Jovičević sije u tri faze na ukupno 15 hektara. Osim ugovora sa tri prerađivača, dio prinosa iz postrne sjetve ostavlja u hladnjači koja ima dobru prođu u marketima,na pijaci i u industriji.

 

- Ugovorena proizvodnja je za nas spas. Mi dogovorimo cijenu i tačno znamo da li će nam se i koliko isplatiti. A rizik je minimalan – ističe jedan od najvećih semberskih proizvođača cvekle. 

Prosječan prinos je 5 tona po dunumu, ali ove godine očekuje 6 do 7 tona. Uštedio je na navodnjavanju i zaštiti,a budući da je sva proizvodnja ugovorena i cijena zagarantovana, zbog deficita na tržištu, ova godina, zaključuje povrtar Rade Jovičević iz Trnjaka, obećava.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )