Povodom 20 godina od egzodusa 120.000 Srba sa područja Sarajeva, u Bijeljini će 12. marta biti održana manifestacija pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
"Ideal je zasjenio žrtvu i pokrenuo postdejtonski egzodus sarajevskih Srba, zarad mira i ostvarenja sna, za stvaranje Republike Srpske", navodi se u promotivnom spotu za ovu manifestaciju, koji je danas predstavljen medijima.
O egzodusu Srba iz sarajevske regije u martu će u Bijeljini biti održan i okrugli sto, kao i izložba dokumentarnih fotografija, najavljeno je na konferenciji za novinare Organizacionog odbora manifestacije u Narodnoj biblioteci "Filip Višnjić".
Novinarima je predstavljen plakat, logo i sadržaj manifestacije republičkog značaja čiji je završni čin Akademija 12. marta u 14.00 časova u Centru za kulturu "Semberija".
Manifestacija o 20 godina egzodusa organizuje se na inicijativu Udruženja građana "Prijatelji Ilijaša", koje je u manastiru "Svete Petke" u Bijeljini podiglo spomenik palim saborcima.
Predsjednik Organizacionog odbora manifestacije Milenko Zupur najavio je da će ovaj datum ubuduće biti obilježavan svake godine s ciljem da se otrgne od zaborava tragedija srpskog naroda.
On je podsjetio da su srpski borci zaustavili 35 ofanziva i odbranili svoje domove, a u toj odbrani poginulo je više od 7.000 vojnika i civila.
Iz otetog grada, u jedinstvenom događaju u savremenoj istoriji, krenulo je postdejtonsko preseljenje - egzodus, u kojem su Srbi ostavili svoja ognjišta u Sarajevu, a ponijeli su sa sobom i svoje mrtve.
Režiser Dragan Elčić, Srbin iz Sarajeva koji nakon egzodusa živi i radi u Beogradu, autor je dokumentarnog filma o egzodusu "Krstić" čijih je 500 kadrova pretvoreno i u izložbu fotografija.
On je najavio da će Akademija o egzodusu pokazati, prije svega, dostojanstvo srpskog naroda, a nastupiće hor, orkestar i balet.
"Od drugih nas razlikuje bijeg od patetike", ocijenio je Elčić i rekao da je za njega metafora egzodusa žena sa bebom u naručju, na hladnoći od minus 20 stepeni, oko nje još četvoro male djece, a svi idu sa osmijehom.
"To je simbol i slika uzvišenog čina koji je napravio srpski narod, tih 120.000 sarajevskih Srba koji su izašli bez suza, bola i patetike, dostojanstveno, zarad stvaranja Republike Srpske", zaključio je Elčić.
Protojerej stavrofor Dragan Pejčić rekao je novinarima da je crkva uvijek uz svoj narod, pa i prilikom obilježavanja godišnjice egzodusa sarajevskih Srba.
On je dodao da najviše njih nakon rata živi u Eparhiji zvorničko-tuzlanskoj i da potomci treba da znaju i pamte šta su preci žrtvovali za otadžbinu Republiku Srpsku.