FOTO: null

Prije tri godine, posavsko selo Obudovac tresla je naftna groznica. Danas je tamo sasvim druga slika.

Mještani su odavno prestali da se, čak i u šali, nazivaju šeicima – jer je gotovo svima postalo jasno da se preko noći neće baš tako lako obogatiti. Da nafta, bar ona isplativa, još nije pronađena pričaju i akteri koji su na sva zvona najavljivali pronalazak “crnog zlata”. Načelnik Šamca ne gubi nadu.

“Bušotine, kako to oni zovu, miruju. Rade se, prema informacijama zadnjim koje sam ja imao, neke bočne bušotine pomoću nekih raketa gdje se, nakon utvrđenog izvorišta sirove nafte, pokušava utvrditi količina, odnosno, kako to oni zovu, raketama vrše bočna probijanja dole u tlu, u zemljištu”, kazao je Savo Minić, načelnik opštine Šamac.

O bušotinama i raketama u selu rijetki Obudovčani žele da prozbore koju. Sve je počelo prije otprilike tri godine, priča predsjednik Mjesne zajednice. Tada su počela istraživanja, godinu kasnije i objava da tamo dole ima nešto – a nakon toga muk. Na jednoj od bušotina, kažu, godinu dana nisu vidjeli nikoga.

“Mišljenja su podijeljena, od toga da se očekivala velika korist od ovoga, do toga da od ovoga nema ništa. Čak šta više može se proizvesti određena šteta za okruženje i život mještana Obudovca”, naglasio je Dragan Mitrović, predsjednik Mjesne zajednice Obudovac.

Prije tri godine, delegacija iz Srpske svečano je otvorila prvu bušotinu. Projekat je nazvan istorijski, sa velikim izgledima za komercijalnu eksploataciju. Danas su, ili oprezniji u izjavama ili uopšte ne žele da komentarišu svoje nekad bombastične najave. Nema zvaničnih detalja o tome kakvog je kvaliteta nafta koja je izvađena, niti da li će, u krajnjem slučaju, biti isplativa.

Ministar industrije danas nije htio da komentariše bilo šta što je u vezi sa naftom u Obudovcu. Kaže, pitajte “Jadran Naftagas” koji ima koncesioni ugovor za istraživanje nafte na tom lokalitetu. Petar Đokić tvrdi da će više informacija imate tek sutra.

Ugovorom iz 2011. – to preduzeće dobilo je koncesiju na 28 godina – tri za istraživanje i 25 za period eksploatacije. U međuvremenu su produženi rokovi a, očigledno je da se i dalje istražuje.

Direktor “Jadran – Naftagasa” na kratko se javio na telefon ali je rekao da je na sastanku i da ga zovnemo kasnije. Pošto se više nije javljao, pismeni zahtjev poslali smo Naftnoj industriji Srbije koja je sa ruskim “NjefteGazinkorom” osnovala firmu koja buši obudovačke njive. Nisu nam odgovorili šta su pronašli u dubini od skoro tri kilometra.

“Hvala Vam na poslatom e-mailu. Vaša poruka je proslijeđena nadležnim Službama na dalje razmatranje/rješavanje”, rekli su u Naftnoj industriji Srbije.

Pojednina istraživanja stara dvadeset godina kažu da na području Srpske leži blizu 50 miliona tona sirove nafte. Ako je suditi po dosadašnjoj realizaciji projekta ekspolatacije nafte u Srpskoj – ovakve pretpostavke su i dalje u domenu naučne fantastike.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )