FOTO: unsplash.com

Cilj od 10.000 koraka dnevno postao je sve više zastupljen, a prema novom istraživanju, i manji broj koraka na dnevnom nivou može donijeti velike zdravstvene koristi.

Naime, naučnici su otkrili da često korišten cilj nije nužan standard, jer je veći broj smrtnosti kod osoba koje prave više od 7.000 koraka, nego kod onih koji su napravili samo oko 2.000 koraka.

Brojka od 10.000 koju je pokrenula japanska kompanija Yamasa za prodaju pedometra u periodu Olimpijskih igara u Tokiju 1964. godine, dovela je do popularne želje za fizičkom aktivnosti.

"Brend pedometra se definitivno plasirao na tržištu. Mislim da ima velike koristi, 10.000 je lijep okrugao broj, pa je prikladan za postavljanje ciljeva, uprkos tome što se ne temelji na dokazima", tvrdi glavni autor studije Ding.

Istraživači su analizirali podatke više od 160.000 odraslih osoba kako bi otkrili na koji način se rizici ozbiljnih zdravstvenih problema mijenjaju shodno broju koraka na dnevnoj osnovi. Ovo istraživanje temelji se na desetinama prethodnih studija i predstavlja prekretnički pogled na uticaj ciljeva kretanja, uključujući cilj od 10.000 koraka.

Ukupna smrtnost osoba koje su napravile 7.000 koraka na dnevnom nivou bila je 47 posto niža u odnosu na one koji prave samo 2.000. Rizici za one koji su napravili 7.000 koraka smanjili su zdravstvene probleme, uključujući smrt od kardiovaskularnih bolesti i raka, kao i učestalost dijabetesa tipa 2 i demencije. Istraživač Ding istakao je da je 10.000 koraka i dalje povezano s boljim ishodima od 7.000 koraka za pojedina zdravstvena stanja, poput smanjenja rizika od simptoma depresije za 14 posto.

"Ne preporučujem svima koji već naprave 10.000 koraka dnevno, da se vrate na 7.000. Međutim, nakon otprilike 7.000 koraka dodatni zdravstveni dobitak za svakih dodatnih 1.000 koraka počinje se smanjivati, pa je manji 'povrat ulaganja'", rekao je Ding.

On dalje tvrdi da se za postizanje smanjenja rizika od pojedinih oboljenja, preporučuje ciljanje na 5.000 do 7.000 koraka dnevno, što će za mnoge ljude biti ostvarivije od cilja od 10.000 koraka koji postoji već dugi niz godina.

Takođe, istraživanje je pokazalo da je za osobe koje su pravile oko 12.000 koraka dnevno smrtnost bila 55 posto niža nego za osobe koje prave 2.000 koraka. Kako tvrde istraživači, studija je pokazala da se specifični cilj ne bi trebao previše poštovati.

"Uopšteno je uvijek više bolje, ali ljudi ne bi trebali biti fokusirani samo na brojke, posebno u onim danima kada je aktivnost ograničena. To znači da 10.000 koraka dnevno nije jedini cilj i broj kojem treba težiti", rekao je istraživač.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )