FOTO: null

Parlamentarci na nivou BiH ne žele da se odreknu ni minimalne privilegije, pa tako ni mjesečnog paušala od 713 KM.

Ova naknada, na koju imaju pravo svi poslanici i delegati u Parlamentarnoj skupštini BiH bez obzira na radno-pravni status, definisana je poslovnicima o radu oba doma.

Njeno ukidanje još prije pola godine pokrenula je poslanik DF Maja Gasal-Vražalica, koja je i član zajedničke komisije za izmjenu poslovnika oba doma. Međutim, ni do danas nije dobila podršku kolega za izmjenu poslovnika u tom pravcu.

- Predlagala sam da se taj član poslovnika briše ili da bar onima koji nisu profesionalni poslanici ostane paušal, a nama koji smo u profesionalnom odnosu da se ukine. Od tog novca bi se, recimo, mogli puniti fondovi za bolesnu djecu u BiH. Međutim, u zajedničkoj komisiji za izmjenu poslovnika nisam naišla na podršku. Da je prošlo na komisiji, to bi dalo podstreka da se razmisli u oba doma o sramotnoj cifri i privilegiji koju imamo, kao i da pokažemo da smo potpisom na Reformsku agendu socijalno osjetljivi i da ćemo se kao poslanici odreći nekih privilegija – rekla je za „EuroBlic“ Gasal-Vražalica.

Nedostatak političke volje

Ona smatra da najviše zakonodavno i izvršno tijelo u BiH mora prvenstveno krenuti sa uštedama, jer bi to bio jedan od prvih pokazatelja da su zaista za bolji život građana.

Delegat u Domu naroda BiH Dragutin Rodić kaže da je i on svojevremeno predlagao ukidanje pojedinih privilegija parlamentarcima, ali da za to nije postojala politička volja.

- Što se mene lično tiče, sutra mogu da ukinu paušal. Paušal je namjenjen za rad u izbornoj bazi i on je definisan poslovnikom o radu oba doma. Međutim, treba da postoji politička volja za njegovo ukidanje – kaže Rodić.

Odvojiti radnike od neradnika

Poslanik NDP Momčilo Novaković smatra da bi značajno moglo da se uštedi kada bi se u parlamentu BiH razgraničili radnici od neradnika.

- Smatram da plata ili paušal ne mogu biti isti za sve. Treba definisati da ljudi koji nisu aktivni, ne dolaze na komisije i neopravdano izostaju, ne mogu imati ista primanja kao oni koji svoj posao rade odgovorno. Svojevremeno sam predlagao odluku, ali koja nije podržana, da se zbog neprisustva u više od deset odsto komisija umanji plata za određeni procenat ili da ako neko ne prisustvuje u više od 50 odsto komisija ne može imati platu. Znači, modeli postoje, ali ih treba podržati – kaže Novaković.

Za paušal oko pola miliona KM

Prema nalazima revizora, u prošloj godini za naknade državnih parlamentaraca potrošeno je oko milion i po KM, od čega je 488.000 KM otišlo na paušal.

Ostale naknade su isplaćivane za prevoz, smještaj, odvojeni život, topli obrok, regres, otpremnine za odlazak u penziju, jubilarne nagrade, pomoć u slučaju smrti i teže bolesti.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )