Prim.dr Radmila Novaković je nakon bogatog 39. godišnjeg radnog isukstva jedan od najreprezentativnijih sagovornik na temu ženskog reproduktivnog zdravlja, a mi vam prenosimo dio našeg razgovora sa njom.
1. Možete li nam reći nešto više o prenatalnoj dijagnostici i načinu na kojem funkcioniše?
Prenatalna dijagnostika predstavlja skup tehnika čiji je primarni cilj ustanoviti zdravstveno stanje bebe prije njenog rođenja. Jedna od tehnika prenatalne dijagnostike je testiranje DNK materijala ploda koje je ranije zahtjevalo invazivne metode (amniocenteza ili biopsija horionskih čupica) koje nose veliki rizik kako za bebu tako i za majku. Napretkom tehnologije danas imamo mogućnost potpuno neinvazivnog testiranja genetičkog materijala ploda sa tzv. neinvazivnim prenatalnim skrining testovima (NIPT) koji koriste potpuno sigurnu metodu koja isključuje bilo koju opasnost za majku i plod.
Šta predstavljaju neinvazivni prenatalni testovi I koji su najpopularniji?
Neinvazivno prenatalno testiranje (NIPT) predstavlja jednostavnu, visokopouzdanu tehniku detekcije specifičnih hromozomskih stanja koja mogu nastati tokom razvoja ploda. NIPT testovi funkcionišu po principu izdvajanja DNK ploda (cell free DNA) koja se nalazi u krvi majke kako bi se detektovala povećana šansa za određene hormozomske poremećaje, kao što je npr. Down sindrom. Ovim testovima moguće je dobiti informacije i o spolu bebe, kao i rezus faktoru (Rh) krvne grupe.
NIPT nam detektuje genetičko stanje i daje nam uvid o broju hromozoma ploda. Na taj način možemo pretpostaviti o kojem sindromu je riječ odnosno da li postoji šansa za razvoj istih. Jedan od najčešćih sindroma koji se može razviti kod ploda je trisomija 21, odnosno Down sindrom. Rizik kod trudnice starosti od 35 godina je 1:360, odnosno rodi se jedno dijete sa Down sindromom na 360 trudnoća.
Kada i kome se preporučuje prenatalni test?
Neinvazivni prenatalni testovi preporučuju se trudnicama koje su u najmanje devetoj sedmici trudnoće, a najčešća njihova primjena je tokom prvog i drugog trimestra. Indikacije za NIPT test mogu biti različite: trudnice preko 35 godina starosti, poznat slučaj nekog genetičkog sindroma u porodici, ustanovljen visok rizik putem nekih tradiocionalnih skrining testova (npr. Double test), te sigurnosni razlozi roditelja buduće bebe.
Na koji način trudnica može uraditi prenatalni test?
Procedura je vrlo jednostavna, nakon što se budući roditelji odluče za prenatalni test, naš izbor je konkretno Harmony test, potpisuju ugovor sa laboratorijom ili kompanijom predstavnikom, nakon čega dobijaju set za uzimanje krvi. Dovoljno je da se izuzme 20 ml krvi koja se šalje na potrebne analize a rezultati stižu za tri, pet ili sedam dana, zavisno koju vrstu NIPT testa radite.
Nova medic u saradnji sa kompanijom BioSave vam omogucava da uradite Harmony prenatalni test iz krvi. Test je potpuno bezbjedan i jednostavan za izvođenje. Testiranje ne traje duže 30 minuta a uključuje konsultaciju sa genetičarom, popunjavanje dokumentacije i vađenje krvi. Prije testiranja, slobodno možete konzumirati hranu i piće, i nakon toga se normalno vratiti svojim dnevnim aktivnostima.
Više informacia svakako možete dobiti u ginekološkoj ordinaciji NovaMedic, kao i u BioSave kompaniji (sajt www.prenatalnitest.ba i www.biosave.ba )
"Specijalistička ginekološka ordinacija “Nova medic” je posvećena zaštiti ženskog zdravlja. Naši napori su usmereni ne samo ka lečenju, već i ka prevenciji i očuvanju dragocenog ženskog zdravlja. Prijatna atmosfera, lični odnos sa pacijentima,, svakodnevna briga omogućuje našim pacijentima da vrijeme koje provedu u našoj ordinaciji što bezbrižnije prebrode. Time stvaramo jednu snažnu vezu povjerenja sa našim pacijentima koju nikad nismo iznevjerili"- navodi Prim.dr Radmila Novaković
BioSave kompanija slavi najljepše dane majčinstva. Pripremamo Vam mnoštvo iznenađenja ovog ljeta, a jedno od njih je poseban popust na pohranjivanje matičnih ćelija! www.facebook.com/biosave.ba/