FOTO: mondo.ba

Prošlo je četiri mjeseca od smrtonosnih poplava i odrona u Jablanici, ali istraga o uzrocima ove tragedije još uvijek nije dala konkretne rezultate. Tužilački tim Tužilaštva HNK i dalje sprovodi predistražne radnje i čeka rezultate vještačenja.

"Zaprimili smo nalaz i mišljenje sudskog vještaka geodetske struke, dok je stalnom sudskom vještaku geološke struke izdata naredba da preduzme neophodne radnje iz okvira svoje struke, s posebnim naglaskom na ulogu postojećeg kamenoloma u Donjoj Jablanici", saopšteno je iz Tužilaštva HNK.

I dok se čekaju nalazi vještačenja, Federalni zavod za geologiju sačinio je preliminarni izvještaj o inžinjersko-geološkim istraživanjima na ovom području. U izvještaju detaljno je opisan tok događaja, od mjesta inicijacije na vrhovima padina, preko razvoja toka i njegovog kretanja do zone kamenoloma.

"Tokom istraživanja evidentiran je značajan broj tehnogenih blokova dolomita s jasnim tragovima obrade, poput rezanja i bušenja. Pored dolomita, prisutni su i blokovi gabra, stijene koja prirodno nije prisutna u zoni kamenoloma, koja je tu dovezena vjerovatno radi obrade", navodi se u izvještaju.

Analiza je pokazala da je ukupna zapremina mobilisanog materijala iznosila 171.261,81 kubnih metara, od čega 18.697,16 kubika potiče iz zone kamenoloma, što čini 10,92 posto ukupne mobilisane mase. Međutim, iz Zavoda su naveli da se ovi podaci mogu smatrati tek osnovnim uvidom, te da je potrebna detaljnija analiza zone kamenoloma, uzimajući u obzir promjene nastale usljed rudarskih aktivnosti.

Podsjećamo, smrt kod većine stradalih nastupila je usljed gušenja zemljom i mehaničkih povreda. Istraga je i dalje u toku, a javnost čeka konačne rezultate i odgovore na pitanja o uzrocima ove velike tragedije.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )