Njemački Bundestag usvojio je tokom današnje sjednice odluku kojom se odobrava slanje 50 njemačkih vojnika u BiH, a koji će tu boraviti u sklopu operacije EUFOR Altea.
Bundestag je odobrio slanje vojnika na osnovu zahtjeva njemačke vlade koja je procijenila kako bi slanje kontingenta njemačke vojske dodatno doprinio miru i stabilnosti u BiH.
Ovu odluku Bundestag je usvojio sa 518 glasova za, 96 glasova protiv dok su tri poslanika bila suzdržana.
-Predviđeni zadaci vojnika uključivali bi podršku i koordinaciju obuke Oružanih snaga BiH, pomoć u stvaranju sigurnog okruženja i obavljanje zadataka komandovanja, osmatranja i podrške. Misija je doprinos poštivanju Dejtonskog mirovnog sporazuma iz 1995. godine - navodi se u odluci.
Naglašeno je i da nakon 30 godina njemačka vlada ima veliko interesovanje za situaciju u BiH.
- Pored pomirenja i prevazilaženja etničkih podjela, cilj je i integracija BiH u EU i evroatlantsku zajednicu - poručili su.
Poslanici njemačkog Bundestaga na današnjem zasjedanju usvojili su odluke koje se tiču BiH a između ostalog usvojena je i rezolucija pod nazivom „Podrška BiH na putu ka boljoj budućnosti“ u kojoj se navodi da stanje u BiH izaziva veliku zabrinutost.
Bundestag je razmatrao dokument koji su u parlamentarnu proceduru uputili predstavnici vladajućih partija SPD, FDP i Zeleni u kojem se traži od njemačke vlade da „pruži jaču podršku BiH i spriječi rast nacionalističke retorike“, prenio je Kliks.
Osim vladajućih partija, za ovu rezoluciju glasali su i predstavnici CDU-a, a protiv su bili članovi desničarskog AfD-a te krajnje ljevice.
-Etničke podjele i dalje oblikuju svakodnevni život, dominiraju politikom i blokiraju napredak i reformske procese. Nacionalistička i zapaljiva retorika ponovo su dio političkog diskursa - ističu stranke u dokumentu.
Zbog toga su iz SPD-a, FDP-a i Zelenih pozvali njemačku vladu na čelu sa Olafom Šolcom da pruži veću podršku BiH.
-Reforme su decenijama blokirane kako bi se održalo povoljno okruženje za korupciju. Sada se pojedini politički lideri sve više oslanjaju na separatizam, mržnju i govor mržnje kako bi odvratili pažnju javnosti od zastoja. Konkretno, političke akcije nacionalističkih političara poput Milorada Dodika, trenutno (srpskoj) člana Predsjedništva BiH i Dragana Čovića, predsjednika stranke HDZ BiH, imaju za cilj da uništeBBiH kao državu i dom raznolikog stanovništva. To je neprihvatljivo i zahtijeva odlučan, čvrst otpor Evropske unije, njenih država članica i međunarodne zajednice - pojašnjavaju.
Na kraju su poručili da se „od djelovanja u BiH moraju distancirati i lideri u Srbiji i Hrvatskoj“.
Tokom rasprave koja je trajala 40 minuta, u Bundestagu su se obratili brojni poslanici iz svih stranačkih frakcija, a Adis Ahmetović iz SPD—a je rekao da je BiH dio evropske porodice i mora vrlo brzo dobiti status kandidata za pristup EU.
-Zbog toga ćemo podupirati održavanje izbora, nastojanja Kristijana Šmita i sve proevropske stranke na putu ka ostvarivanju demokratske države. Koncept konstitutivnih naroda je propao, ali imamo demokratski princip koji se mora ispostaviti na svim nivoima bez obzira kojoj naciji i etničkoj grupi pripadate - ističe Ahmetović.