FOTO: novosti.rs

Međunarodni dan žena, 8. mart, na hiljade radnica u Srpskoj provelo je radno.

Pogotovo one koje su zaposlene u cvjećarama, parfimerijama i u raznim trgovinama. Za nagradu, što rade i prekovremeno, kako kažu, od gazda su dobile možda poklon zahvalnosti, a realnije je duplu smjenu da odrade.
 
Povodom Međunarodnog dana žena, u Banjaluci je održan tradicionalni Osmomartovski marš uz slogan: "Nismo jeftina radna snaga!" Aktivistkinja iz Banjaluke Milica Pralica, koja već 12. put stoji iza organizacije marša kaže da s obzirom na to da živimo u društvu koje je diskriminušuće prema ženama, Dan žena je sveden isključivo na praznik cvijeća, sniženih cijena šerpi i poklopaca.

- Dehumanizujući uslovi rada su u proteklom periodu doživjeli svoju eskalaciju, kada su radnici i radnice štrajkovima pozvali poslodavce i sindikate da rade ono zbog čega postoje - da se izbore za sigurnija radna okruženja. Ženska radna prava se još uvijek postavljaju u drugi plan, a o uslovima rada se tek ponekad progovori, prije svega, o diskriminaciji na radnom mjestu, seksualnom uznemiravanju ili nasilju, nejednakim platama - ističe Pralica.
 
Statistika pokazuju da je u BiH samo 33,5 odsto žena ekonomski aktivno i formalno prijavljeno da radi.
 
- Najlošije plaćena radna mjesta u BiH su čistačice, odnosno niskokvalifikovani poslovi sa 647 KM, krojačice 692 KM, spremačice 797 KM i radnice u tekstilnoj, kožnoj i odjevnoj industriji po 756 KM - ističe Pralica.

Novinarka i aktivistkinja Milkica Milojević kaže da je 8. mart poprimio obeležje kupovnog praznika i ni po čemu se ne razlikuje od nekih komercijalnih praznika i godišnjica.
 
- Prerastao je u kičeraj i haos, a nema nikakve veze sa suštinom koji Međunarodni dan žena treba da predstavlja. Od simbola revolucije je postao simbol za konzumerizam. Nije život žene tri smene - rekla je Milojevićeva.
 
Goran Savanović, predsednik Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti RS, podsjeća da u trgovinama u Srpskoj radi oko 45.000 ljudi, što je oko petina ukupnog broja zaposlenih u RS i da u ovoj branši radi oko 70 odsto žena. Kada je u pitanju ravnopravnost na radnom mjestu, žene su, kaže Savanović, "ravnopravne" kada u skladištima treba dizati teške pakete, jer poslodavce zanima jedino da posao bude obavljen.
 
- Istina, i kada su u pitanju zarade, bar u trgovinama, radnice i radnici su ravnopravni. Ipak, zaposlenim ženama u našem društvu i danas je mnogo teže nego muškarcima, uglavnom zbog predrasuda, po kojima se svi kućni poslovi još smatraju ženskim obavezama - kaže Savanović.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 1 )