FOTO: null

Vlada RS ni posle puna dva mjeseca ne mijenja stav po pitanju zahtjeva opozicije o stanju u privredi. Ukupna dugovanja Srpske 50 odsto veća nego u Federaciji BiH

Rok za odgovor Vlade Republike Srpske na prvi zahtjev (interpelaciju) poslanika opozicije u Narodnoj skupštini RS istekao je u ponedeljak. Prošlo je tačno šezdeset dana od kada su predstavnici opozicije zatražili od Vlade RS odgovore na 22 pitanja o ekonomskoj politici koju vodi, ali s obzirom na to da odgovora nije bilo, razmatranje ovih pitanje moraće, u skladu sa skupštinskim poslovnikom, sačekati skupštinsko zasjedanje u oktobru.

Iz Vlade Republike Srpske potvrdili su, za "Novosti", da ne mijenjaju stav po pitanju pismenog odgovora na interpelacije opozicije Republike Srpske.

Premijer Srpske Željka Cvijanović je rekla da opozicija ima pravo da podnosi interpelacije, kao što i Vlada ima pravo da zauzme stav u vezi sa tim, ali da aktuelni zahtjevi opozicije u fomalnom smislu pokazuju određene manjkavosti.

- Interpelacija treba da sadrži jedno konkretno pitanje, a ne više pitanja, a opozicione interpelacije sadrže neažurirane i netačne podatke, kao i tendenciozno sastavljene konstatacije - poručila je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da ne postoji nijedna tema koja se pominje u tom zahtjevu a da nije razmatrana u javnom diskursu, kao i da su sva pitanja dostupna javnosti kroz izvještaje i informacije koje su u Narodnoj skupštini razmatrane.

Predsednik Partije demokratskog progresa Branislav Borenović izjavio je, za "Novosti", da opozicija neće odustati od svoje inicijative, odnosno da do odgovora na pomenuta pitanja dođe parlamentarnim putem.

- Direktnog odgovora iz Vlade u prvih šezdeset dana od njenog podnošenja nije bilo, a u skladu sa skupštinskim poslovnikom, automatski se prosleđuje na skupštinsko zasjedanje. Mi se nadamo da će predsednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović ispuniti svoje obećanje i uvrstiti naš zahtjev na naredno skupštinsko zasjedanje, dakle, u oktobru. Insistiraćemo na odgovorima na 22 pitanja koja sadrži prva interpelacija, a tiču se ekonomske politike Vlade RS, i nadam se da ćemo dobiti konkretne odgovore - rekao je Borenović.

Predsednik Narodnog demokratskog pokreta (NDP) Dragan Čavić nije optimista ni kada je u pitanju skupštinsko razmatranje zahtjeva, s obzirom na, kako kaže, dosadašnju praksu.

- Bilo je do sada više slučajeva da se Poslovnik Narodne skupštine ne poštuje, i to je opcija koja se mora uzeti u obzir i ovaj put. Poslovnik je jasan, a nalaže da, ukoliko Vlada ne odgovori na zahtjev u roku od 60 dana od podnošenja zahtjeva, Skupština ga automatski uvodi na dnevni red iduće sjednice - izjavio je, za "Novosti", Čavić.

On je još prilikom podnošenja treće po redu interpelacije prije nekoliko dana istakao da, ukoliko Skupština slučajno ne stavi na dnevni red razmatranje zahtjeva opozicije, slijedi primjena vanparlamentarnih načina borbe, ali nije precizirao kojih.

- Postaje besmisleno tražiti od Skupštine, koja nije u stanju da poštuje zakone niti poslovnik koji je sama donijela, da uvaži inicijative opozicije. Uvjerio sam se u to i u februaru ove godine, kada sam poslaničko pitanje uputio konkretno ministru finansija, a odgovore nisam dobio ni posle šest mjeseci, iako je bio dužan da odgovori u roku od mjesec dana. - dodao je Čavić.

Srpska "grca" u dugovima

U TEKSTU zahtjeva (interpelacije) su 22 pitanja u kojima poslanici opozicije (SDS, NDP i PDP) traže odgovore od Vlade RS na sledeća pitanja: zašto su propale tri banke, zašto je ukupan dug RS po stanovniku za 50 odsto veći nego u Federaciji BiH, zašto je više penzionera nego radnika, zašto je dug zdravstva povećan za 10 puta u odnosu na poslednje četiri godine, te zašto je životni standard pao za 35 odsto. Inače, opozicija je pripremila ukupno pet interpelacija, od kojih su do sada podnijeli tri, i to: 1. Loše ekonomsko, finansijsko i socijalno stanje u RS; 2. O radu Vlade RS u oblasti zdravstvenog i penzionog sistema; 3. O lošem poslovanju javnih preduzeća. U pripremi su i interpelacije o demografskoj slici Srpske i ona koja se odnosi na kriminal, korupciju i afere.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )