FOTO: null

BANJALUKA – Fiktivne transakcije akcija Balkan Investment banke, koje su se odvijale između povezanih pravnih lica po „naduvanim“ cijenama“, poslužile su UKIO Banci i UKIO Banko Investicione Grupi da na nezakonit način u stečajnom postupku izvuku svu imov

Gubitak BIB potcijenjen za 29 miliona KM

Izvršioci su vrlo pažljivo planirali cijelu šemu prevare i na kraju su uspjeli. Desetine miliona maraka gubitka koje su napravili u Balkan banci prebacili su na „Birač“ i na tome još zaradili više od 80 miliona KM.FG birac i povezane firme

Balkan Investment Banka je na kraju 2012. godine zvanično prikazala gubitak od 33,6 miliona KM. Međutim, devizni inspektori su procijenili da je stvarni gubitak skoro duplo veći, 62,6 miliona KM, te teško optužili Agenciju za bankarstvo RS da ni u ovom slučaju nije radila svoj posao. Inspektori Zorica Cvijanović i Momir Crnjak konstatuju da je uprava BIB-a prikrila gubitak od 28,9 miliona KM!

No, ni prikazani gubitak od 33,6 miliona KM nije na bio teret vlasnika Banke, kako se to u javnosti shvatilo i prikazivalo.

Međutim, postavlja se pitanje kako je nastao gubitak koji je prikazala banka i koji je dvostruko niži od utvrđenog. „Pošto je Banka sa stoodstotnim pravom glasa u vlasništvu strane firme, uz 5 miliona kapitala fondova u državnom vlasništvu RS bez prava glasa, gubitak je mogao biti maksimalno iskazan do visine kapitala nerezidenta i rezervi.

Izvršioci navedenog projekta na taj način ne bi snosili odgovornost za nastali gubitak prema trećim licima, jer gubitak je nanio štetu isključivo vlasnicima kapitala nerezidenta, tako da je Uprava Banke odgovorna isključivo njima.

Navedenim načinom iskazivanja gubitka BIB bi praktično prikrila posljedice pljačke, dok je Agencija za bankarstvo RS veoma stidljivo utvrdila nedostajući kapital od 6,2 miliona KM. Kapital vlasnika BIB-a (Ukio Bankas i UBIG) prodan je krajem 2010. i početkom 2011. godine kompaniji UAB „Balkan Investu“ i to po cijeni koja je bila tri puta veća od cijene emitovanih akcija. Kredit za ovaj posao odobrila je Ukio Banka, a naplata kredita obezbijeđena je kompletnom imovinom Fabrike glinice „Birač“ i „Rudnika Srebrenica“, navodi se u Izvještaju Deviznog inspektorata.Agencija stidljivo

Kompletan dug dotadašnjih vlasnika BIB-a (UAB Balkan Invest i Asocijato Turto Valdymas) krajem 2012. godine preuzima kćerka firma zvorničke Fabrike glinice „Birač“ „Birač Evropa“ iz Kaunasa. FG „Birač“ Zvornik na „Birač Evropa“ prenosi svu imovinu svojih drugih kćerki firmi „Alumine“ i „Mehanike“.

– Pošto je stvarno uloženi kapital većinskog vlasnika „Birača“ UBIG-a izvučen upravo iz „Birača“ 2008. godine i pošto je jasno da je „Birač“ svjesno pripremljen za stečaj, jasno je da će se kreditor navedene prevare, a to je Ukio Bankas, obeštetiti iz imovine u stečaju. Obeštećenje se dešava na štetu povjerilaca-rezidenata, koji su iznijeli gubitak „Birača“ na svojim plećima. Strašna činjenica je i da je „Birač Evropa“ preuzeo akcije BIB-a koje su vrijedile 30 miliona KM (bezvrijedne akcije zbog zvaničnog gubitka od 33,6 miliona KM), a onda će te akcije naplatiti od imovine FG „Birač“ u stečaju u vrijednosti od 80-tak miliona KM. Štetu po osnovu razlike između iskazanog i stvarno ostvarenog gubitka snosiće deponenti Banke – zapisala je u izvještaju direktorica Republičkog deviznog isnpektorata Zorica Cvijanović.

Detalji fiktivne šeme zaduživanja

Inspektori pišu da je UKIO Banka odobrila kredit od 2,7 miliona evra svom povezanom pravnom licu UAB Balkan Invest. Međutim, taj isti Ugovor je dopunjen sa čak 31 sporazumom, da bi na kraju taj kredit iznosio  67,6 miliona KM.

Ugovor o prenosu duga, prema kojem „Birač Evropa“ iz Kaunasa preuzima ukupne obaveze UAB Balkan Invest potpisan je 30. decembra 2012. godine.dug birca

Istog dana sklopljen je ugovor o prenosu vlasničkog udijela u BIB-u između novog vlasnika „Birač Evrope“ i starog vlasnika UAB Balkan Investa i to po osnovu plaćenih, ali nepreuzetih akcija BIB-a od UKIO Banko Investicone Grupe UAB od 12 miliona evra. Istim ugovorom „Birač Evropa“ preuzima akcije BIB-a u vlasništvu UAB Asocijuoto Turto Valdymas i tako postaje vlasnik tri miliona običnih akcija BIB-a.

Inspektori Republičkog deviznog inspektorta utvrdili su da je UAB Balkan Investa u periodu od 12. aprila 2010. do 30. marta 2011. godine kupio 1.754.345 akcija BIB-a od UBIG-a i Ukio banke u iznosu od 26 miliona evra. Prosječna kupoprodajna cijena jedne akcije iznosila je 28,96 KM. Nominalna vrijednost kupljenih 1.754.345 akcija BIB-a iznosila je 17,5 miliona KM, što znači da su UBIG i Ukio banka od prodaja akcija BIB-a povezanom pravnom licu zaradili 33,3 miliona KM.

UKIO Bankas 2008. godine odobrava kredit od 1,4 miliona evra povezanom licu UAB Asocijuoto Turto Valdymas. Navedeni kredit je dopunjen sa 36 aneksa po kojima je kredit povećan na 58,6 miliona KM. „Birač“ potom kupuje „Birač Evropu“ iz Litvanije od zatvorenog akcionarskog društva UKIO Banko Investicone Grupe UAB. Skupština akcionara Fabrike glinice „Birač“ odobrava ugovor o prenosu osnivačkog udijela zavisnih privrednih društava „Alumina“ i „Mehanika“ u „Birač Evropa“ i to zbog povećanja osnovnog kapitala „Birač Evrope“. Na ovaj način „Birač“ prenosi sto odsto udijela u „Alumini“ (253 miliona KM) KM i sto odsto udjela u „Mehanici“ (63,5 miliona KM) u vlasništvo „Birača Evrope“.Dgovorena pljacka

„Birač Evropa“ od osnivanja pa do kraja 2012. godine, a i do momenta kontrole, nije ostvarivalo prihod od djelatnosti, no to nije bila prepreka da 2012. godine sklopi sporazum o preuzimanju duga od UAB Balkan Invest u iznosu od 68,4 miliona KM i UAB Asocijuoto Turto Valdymas u iznosu od 58,6 miliona KM. Isplatu duga Ukio Banci garantuje kompletnom imovinom Fabrike glinice „Birač“ i „Rudnika Srebrenica“ i svom neopterećenom stalnom i obrtnom imovinom i zalihama „Alumine“, „Alusila“ i „Mehanike“.

Nominalna vrijednost akcija BIB-a iznosila je deset maraka, sve dokapitalizacije BIB-a su provedene po nominalnoj cijeni akcije, na Banjalučkoj berzi nije bilo trgovanja akcijama BIB-a u redovnom trgovanju, pa se može zaključiti da je cijena akcija u međusobnom trgovanju između povezanih pravnih lica tokom 2010. godine nerealno „naduvana“ na 28,97 KM. Cilj navedenih poslova bio je izvući što više novaca iz UKIO Bankas putem prividnih kredita datih povezanim licima, a potraživanja po odobrenim kreditima obezbijediti imovinom Fabrike glinice „Birač“ i „Rudnika Srebrenica“ kako bi se krediti naplatili iz njhove imovine, otkrili su inspektori Deviznog inspektorata RS.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )