Petočlana porodica Mitrović iz Labucke kod Lopara dokaz je da složne i vrijedne ruke mogu sve da postignu.
Duška i Milan sa troje djece, Draganom, Davorom i Marijom, obrađuju 100 dunuma, a u svojim šljivicima godišnje uberu vagon šljiva.
Kućni budžet dopunjavaju i proizvodnjom sira. Ovaj posao, uz pomoć ukućana, uglavnom obavlja domaćica Duška. Pet krava na farmi, kaže ona, dnevno proizvedu 40 litara mlijeka, koje završi u sirevima raznih oblika i ukusa.
- Pravim sireve koji se najviše traže na našem području, to su prije svega mladi sir, masni i dimljeni. Majevička tradicija su zarčevi, dimljeni sirevi sa bijelim lukom, tucanom paprikom. Ovi sirevi suše se isključivo na drvima, a pri tom se moraju birati “mekša” drva koja nemaju jak dim, jer ako je jaka vatra, sir se presuši pa ne valja - priča domaćica zlatnih ruku.
Udala se kao sedamnaestogodišnjakinja, a uporedo sa vaspitavanjem djece održava seosko domaćinstvo. Od svekrve Marije naučila je da usiri mlijeko, proizvede kvalitetan kajmak, a kako su stizale pohvale kupaca i nove porudžbine, tako je širila asortiman.
- Kilogram mladog sira prodajemo za 5 KM, toliko je i kilogram kajmaka. Sir zarac je od 4 KM, a najskuplji je kilogram domaćeg trapista koji košta 15 maraka. Ovaj sir je i najteže napraviti. Za kilogram trapista treba 6 litara mlijeka, 4 kašike kajmaka. Ne stavljam nikakvu hemiju, a kravama ne dajem premikse, silaže, samo amur. Nastojim da sve bude prirodno i nije mi bitan kvanitet koliko kvalitet, jer samo kvalitet garantuje da će kupac biti zadovoljan - kaže Duška za portal InfoBijeljina.
Majevički sir i rakija koje proizvode Mitrovići, osvojili su tržište i zapaženi su na domaćim sajmovima, ali i u Švajcarskoj na “Danima dijaspore”. Kako kažu, domaće i prirodno je sve traženije. Dobar glas daleko se čuje, a dobra roba uvijek nađe kupca. A da je to tako, dokaz su njihovi proizvodi koji se nalaze na trpezama širom svijeta.
Bogati pašnjaci brdovitog krajolika i čist planinski vazduh idealni su preduslovi za razvoj stočarstva kojim se bavi skoro 90% domaćinstava Opštine Lopare.
Ova lokalna zajednica izborila se za brendiranje čuvenog majevičkog sira "zarac", a osnovana je i zadruga koja povezuje individualne proizvođače i omogućava im siguran plasman ovog autentičnog proizvoda.