Iako je izrada liste prioriteta za zapošljavanje dece poginulih boraca u RS pri kraju, članove udruženja koje zastupa interese ove kategorije niko nije pozvao da učestvuju u njenom kreiranju.
Ovo tvrde u Udruženju dece poginulih boraca “Nasleđe”, u kojem kažu da su i dalje isključeni iz svih aktivnosti. Potpredsednica “Nasleđa” Jelena Vidačić ističe da se deca poginulih boraca na konkursima konstantno suočavaju sa odbijenicama, te da su samo u protekla tri meseca “bogatija” za njih 30.
– Najviše odbijenica dobijamo u prosveti, ali u ostalim delatnostima. Nigde nemamo prednost, što očigledno, nikog preterano ne sekira. Čak se dešava da nas ne obaveste da nismo prošli na konkursu. Nadali smo se da ćemo zajedničkim radom sa resornim ministarstvom i Republičkom organizacijom porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila napraviti neki pomak u rešavanju naših problema. Međutim, mi za njih kao da ne postojimo – kaže Vidačićeva.
Dodaje da ova organizacija nema tačne podatke o broju dece poginulih boraca, a kamoli onih koji su nezaposleni.
U Republičkoj organizacij iporodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila tvrde da se na rešavanju problema nezapsolenosti ove populacije radi punom parom.
– Do kraja godine će, kroz projekte zapošljavanja pripravnika i samozapošljavanja, biti zaposleno oko 215 dece poginulih boraca. Na ovaj način, posao je od početka godine našlo 390 dece boraca. Tačno je da, kad smo pravili listu prioriteta, nismo kontaktirali članove pomenutog udruženja, jer smatramo da je trebalo da se oni jave nama – kaže predsednik organizacije Nedeljko Mitrović.
Novac za 60 pripravnika
Zavoda za zapošljavanje RS raspisao je javni poziv za korištenje novca u okviru Projekta podrške sticanja radnog iskustva mladih pripravnika, kojim je za zapošljavanje 60 dece poginulih boraca obezbijeđeno 57.493 KM. Upravni odbor ovog zavoda odobrio je i 744.000 KM za sufinasiranje samozapošljavanja ukupno 93 dece poginulih boraca.