“Šume Srpske” najvjerovatnije će smijeniti direktora gazdinstva u Višegradu, i to zato što je prošle godine napravio minus od 188 hiljada maraka.
Time bi počela realizacija obećanja iz Vlade da će otpuštati direktore gubitaše iz javnog sektora. Zbog nerada i loših rezultata rijetko ko da je stvarno odgovarao, a na smjenama se sve uglavnom i završi. Mnogi bivši direktori tužili su poslodavce zbog nezakonitog otkaza, i dobijali presude.
“Donosilac akta o razrješenju ili o smjeni ne utvrdi prvo neku povredu zakona, nego to obično ide po kratkom postupku, što bi se reklo, prelomi se preko koljena. Direktor se smijeni, i tek onda dolazi do problema. Ne provede se pravilno i onda imamo uvijek nakon toga sudski postupak koji, po pravilu, direktori dobijaju”, objašnjava advokat Milan Petković.
Zbog toga, direktori ne samo da su oslobođeni eventualne odgovornosti, nego su čak i nagrađeni. Nedavno je otkaz naplatio Milutin Pejić, bivši direktor “Pošta Srpske”, koji je dobio i sve plate koje nije zaradio, a mogao je, da je ostao u fotelji do kraja mandata. Ministar rada poručuje – dešava se, ali bi moralo malo odgovornije.
“To ko je napravio grešku u nekom vremenu iza nas, po logici stvari trebalo bi i on da snosi odgovornost zato što je možda brzopleto, i ja bih rekao pravnički nepismeno. Govorim uopšte o smjenama, nije bitno sad konkretno koja je smjena” izjavio je Milenko Savanović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS.
Analitičari kažu da bi loši direktori u punom mandatu Vladu koštali znatno manje nego nezakonite smjene, iza kojih neminovno dolazi i sudska presuda.
“To nije isplativo. Nažalost, nepromišljeni potezi, pogotovo kad se gleda iz ugla smjena koje su motivisane nekim drugim motivima, ne ekonomskim, ne pravnim, dođu sa sudskim epilogom jako skupim za poreske obveznike”, kaže Aleksandar Ljuboja, iz Udruženja ekonomista SWOT.
Samo dvije presude u korist bivših direktora koštale su građane Srpske više od 700 hiljada maraka. A bilo ih je mnogo.