FOTO: null

Ni druga licitacija za prodaju bijeljinske Fabrike šećera u stečaju nije uspjela, jer za imovinu, procijenjenu na ukupan iznos od 23,74 miliona KM, koja je ponuđena po cijeni od 70 odsto procijenjene vrijednosti, nije bilo zainteresovanih kupaca.

Lazo Đurđević, stečajni upravnik fabrike šećera potvrdio je da ni za drugu licitaciju nije bilo zainteresovanih kupaca, niti je bilo uplaćenih kaucija.

„Komisija je to sve konstatovala i sačinila zapisnik, nakon čega će biti održana sjednica Odbora povjerilaca, da bismo se dogovorili kako dalje. Imamo skupštinsku odluku o objavljivanju i treće licitacije, kada će imovina šećerane biti ponuđena za iznos od 50 odsto procijenjene vrijednosti“, izjavio je Đurđević, naglasivši da će sve naredne poteze povlačiti Odbor povjerilaca.

Đurđević kaže da će u narednoj sedmici vjerovatno biti objavljena nova licitacija koja bi trebalo da bude održana krajem februara.

Ukoliko ni treća licitacija ne bude uspješna, onda će o daljim potezima odlučivati Skupština povjerilaca, jer ne postoje odluke o uslovima i načinu unovčavanja imovine nakon treće licitacije.

Priznata  potraživanja povjerilaca iznose oko 16,5 miliona KM, dok obaveze prema radnicima iznose oko sedam miliona maraka. Đurđević nije mogao da se izjasni o sudbini šećerane,istakavši da bi najbolje bilo da šećeranu neko kupi, reorganizuje, te da potencijalni strateški partner nastavi proizvodnju šećera. On je izjavio da je bilo više zainteresovanih kupaca, ali, niko do sada nije ponudio konkretnu ponudu za kupovinu Fabrike šećera. Fabrika je na dvije licitacije ponuđena na prodaju kao jedna tehnološka cjelina, a takva odluka će najvjerovatnije biti donesena i za treću licitaciju.

Rade Rakić, tehničko lice u procesu stečaja u Fabrici šećera kaže da Vlada RS nije smjela dozvoliti da jedan ovakav privredni gigant uđe već u sedmu godinu neizvjesnosti i nezainteresovanosti za njeno pokretanje.

„ Za racionalnu državu ovo bi predstavljalo industrijski i privredni dragulj. Fabrika šećera direktno može zaposliti oko 400 radnika, indirektno radno angažuje oko 12.000 ljudi. Trenutna cijena šećera na tržištu je izuzetno povoljna i svaki potencijalni investitor za tri godine bi otplatio svoja ulaganja i potraživanja, te bi mogao postati nosilac privrednog razvoja Semberije i Posavine“.

Rakić kaže da bi ova fabrika puno značila za BiH, jer bi se značajno smanjio uvoz šećera. On kaže da bi uz sve obaveze potencijalni investitor uložio oko 48 miliona KM, te da bi već u prvoj godini, ukoliko bi pokrenuo proizvodnju, imao oko 58 miliona dobiti, tako da bi već u prvoj godini mogao zaraditi oko 14 miliona maraka. 

LJ.LJ.


Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )