FOTO: pixabay

​Mnogi vozači su osjetili ili će uskoro osjetiti neugodan miris u unutrašnjosti automobila nakon uključivanja klime.

To je jasan znak da se s servisom ovog sistema ne isplati čekati. Postoji i način da izbjegnete ovaj miris.
 
U mnogim automobilima sistem klimatizacije je opremljen toplinskom zaštitom. Sada kada nam zima počinje sugerisati da nas uskoro napušta, toplije temperature ponovno nagovještavaju redovno korištenje klima uređaja.
 
Zato je neke vozače dočekalo neugodno iznenađenje. Sistem koji je bio uključen kako bi osušio zrak i uklonio paru sa prozora je odradio svoj posao, ali se iz otvora za zrak osjećao neugodan miris.
 
Šta to znači?
Zbog vlage u sistemu se stvorila gljivica. Pametno je riješiti se problema što je prije moguće, jer korištenje klima uređaja u ovom stanju nije samo neugodno, već može biti i nezdravo.
 
Najjeftinije rješenje je da sami pokušate riješiti problem. U mnogim modelima automobila, zamjena filtera zraka u kabini, čija je kontaminacija jedan od izvora neugodnih mirisa, je jednostavna.
 
U nekim automobilima čak i ne zahtijeva korištenje bilo kakvog alata. Bolji filter, s aktivnim ugljenom, košta od oko 20 maraka. Uz to, tu je i sredstvo za dezinfekciju klima uređaja.
 
Naravno, puno lakše rješenje je predati automobil stručnjaku. Takva će usluga koštati od 50 do 100 maraka.
 
Ako su od posljednjeg servisa klima uređaja prošle 2 ili 3 godine, treba odabrati renomiranu radionicu i odlučiti se za cijeli niz usluga. Zašto?
 
Samo "punjenje" klima uređaja, odnosno nadopunjavanje sistema onim što je iz njega već nestalo, nije dovoljno. Za nekoliko godina taj dio koji nije zamijenjen izgubit će karakteristike. I ne radi se samo o učinkovitosti u hlađenju unutrašnjosti, već i o zaštiti sistema.
 
No, vratimo se na pitanje neugodnih mirisa. Može li se to izbjeći?
 
Uporni neugodan miris posljedica je stvaranja gljivice, a ona se najčešće pojavljuje na isparivaču, jer tamo pronalazi prave uslove - posebno vlagu. Međutim, ovaj fenomen može biti ograničen. Ne zaboravite isključiti klima uređaj nekoliko minuta prije nego što stignete na odredište. Tada će radni protok zraka i nalet zraka osušiti isparivač, a nedostatak vlage znači da nema gljivica.
 
Lakše je spriječiti nego liječiti. Ovaj princip vrijedi i za klimatizaciju. Temeljan servis klima uređaja i razvijanje jednostavnih navika mogu vam pomoći da izbjegnete probleme s ovim sistemom ili barem da smanjite njihovu učestalost, prenosi automobili.ba.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )