Vremenski uslovi ove godine nisu bili pogodni za proizvodnju duvana. Dugotrajna suša obrala je dio roda ,a poslednja kiša zaustavila berbu ove industrijske biljke.
Ove godine 78 kooperanata imali su i veća ulaganja, pa im je najveća briga da li će uspjeti da izmire dug prema preduzeću ''Duvan'' koje ih kreditira. Duvan je zasađen na 25 odsto manje površina nego lani, jer je 15 poljoprivrednika odustalo od proizvodnje. Većina je smanjila površine, a da su znali da će biti ovakva godina, kažu, odustali bi od sadnje.
Dragan Ristanović iz Donjih Zagona podsjeća da su se borili sa nedostatkom vlage u zemljištu od sadnje do berbe. Duvan je zaostajao u razvoju, na listovima su se javile ožegotine, a visoke temperature su pogodovale i insektima.
- Sitan list i nema težine. Očekivali smo najmanje oko 150 kilograma po dunumu, a izvjesno je da će biti oko stotinak. Teška godina - kaže ovaj dugogodišnji proizvođač za portal InfoBijeljina.
Da je u Semberiji iz godine u godinu sve manje površina pod duvanom potvrdio nam je i Dragan Jović iz Srednje Čađavice koji je prošle godine imao osam hektara, a ove godine upola manje. Skupa proizvodnja, repromaterijal i niska otkupna cijena, samo su neki od razloga, kaže Jović.
Prošle godine proizvodnja po hektaru koštala je 4.000 maraka, a ove skoro duplo više. Iako je ove godine otkupna cijena duvana povećana za 33% u odnosu na prošlu godinu proizvođači nisu zadovoljni. Tvrde da bi proizvodnja bila isplativa ukoliko bi kilogram suvog lista koštao 8 KM, te ostvarivali bar marku - dvije podsticaja. U toku su pregovori sa kupcem iz Italije koji je zainteresovan za ovogodišnji rod.
U preduzeću ‘’Duvan’’, međutim, brinu da li će sa 180 hektara uspjeti da obezbijede potrebne količine i zadovoljavajući kvalitet. Izvjesno je da plan otkupa veći od 200 tona suvog lista neće moći biti ispunjen, kaže tehnolog u proizvodnji ‘’Duvan’’ Milenko Todorović. Nekada se u RS više od 500 domaćinstava bavilo proizvodnjom duvana, a danas svega 140 proizvođača, uglavnom sa prostora Semberije i Posavine.