FOTO: null

Klimatske promjene iz godine u godinu predstavljaju sve veći i destruktivniji uticaj na poljoprivrednu proizvodnju, a poljoprivredni proizvođači ne mogu sami da se nose sa ovim teretom, rečeno je na konferenciji za novinare člana Odbora za poljoprivredu S

On je naglasio da javna agrarna politika mora dati odgovarajuću podršku u cilju omogućavanja poljoprivrednicima da prilagode strukturu svojih farmi i proizvodne metode, te da se konkretno posvete davanjem podrške u razvoju ruralnih područja, rekao je Jović. Prema Jovićevim riječima, aktuelna poljoprivredna politika Vlade RS nema ni jedan od neophodnih elemenata kojim se poljoprivrednicima olakšava prilagođavanje klimatskim promjenama.

- Politika Vlade RS u okviru agrarnih politika koje realizuje ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede do sada nije bila fokusirana na ublažavanje posljedica ekastremnih vremenskih prilika, a to se jasno vidi u proteklih deset godina kada smo imali sedam sušnih sezona, od kojih su  četiri bile ekstremno sušne, istakao je Jović. On je naglasio da je tekuća, 2017. godina, u kojoj suša uz ekstremno visoke temperature ima obilježje elementarne nepogode.

- U podršci poljoprivrednicima po ovom pitanju, apsolutno se ništa nije promijenilo. Svake godine je sve gore i sve više poljoprivrednika odustaje od proizvodnje, jer ne mogu da osiguraju nikakav dohodak, kaže Jović. On dodaje da, nažalost, ima jedino retrogradnih promjena, koje su oličene u lošim agrarnim politikama resornog ministarstva. Kao primjer je naveo da je zadnjih 10 godina, ulaganje u podsticanje kupovine poljoprivredne mehanizacije i sistema za navodnjavanje, sa 40 posto, došlo samo do nekoliko procenata, a prošle godine nije bio ni jedan procenat, odnosno, nikakvo ulaganje u mehanizaciju i sisteme za navodnjavanje.

- Odbor za poljoprivredu SDS-a predlaže kratkoročne i dugoročne mjere. To podrazumijeva da po pitanju kratkoročnih mjera treba u određenom procentu isplatiti štetu po zasijanim površinama, a voćarima po kilogramu, zavisno od procenta štete. Za jesenju sjetvu treba povećati regres za gorivo i stimulaciju za kupovinu sjemenskog materijala, sve proizvođače osloboditi plaćanja uzoraka stočne hrane i 100% osloboditi zakupce i koncesionare poljoprivrednog zemljišta, rekao je Jović. On je naglasio da Vlada RS mora osigurati sredstva potrebna za ublažavanje posljedica suše i da je krajnje vrijeme da se kreiraju i uspostave stabilne dugoročne politike poljoprivrede, definišu mjere i osugaraju budžeti kao bitan faktor u očuvanju poljoprivredne proizvodnje i osugaranje prihoda poljoprivrednicima, rekao je Jović. 

Stav Odbora za poljoprivedu SDS-a je da agrarne politike moraju dugoročno osigurati realizaciju mjera ublažavanja efekata nepovoljnih klimatskih promjena i to samo dodatnim stimulacijama poljoprivrednim proizvođačima za adaptaciju strukture njihovih farmi kao i prozvodnih metoda.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )