Sud BiH blag prema osumnjičenima, posle filmskih hapšenja, puštaju ih da se brane sa slobode. Vajkić: "Velikom lopovu" se skida šešir, a malom glava, makar ukrao dve kokoške
Hapšenja u Bosni i Hercegovini, gde su za kriminal osumnjičeni direktori javnih preduzeća, ili ministri, zbog sumnji da su oštetili budžet BiH za stotine miliona maraka, gotovo uvek imaju isti epilog. Nakon filmskih hapšenja, slikanja za medije, i saslušanja u Tužilaštvu BiH i SIPA, Sud BiH najčešće donosi odluku da im skine lisice i pusti ih da se brane sa slobode.
Odluka o jednomesečnom pritvoru nije opcija, iako se radi o istragama o krađi miliona maraka građana BiH. Osumnjičeni se puštaju na slobodu, najčešće samo uz mere zabrane kretanja.
Poslednji u nizu ovih primera je Siniša Macan, bivši direktor Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA). Nakon hapšenja i saslušanja u Sudu BiH dobio je mere zabrane kretanja van BiH. Macana Tužilaštvo BiH tereti za zloupotrebu položaja i nezakonitosti u procesu izbora preduzeća "Muehlbauer", za učestvovanje u izradi ličnih dokumenata za građane BiH. Navedenim nezakonitostima, ovom preduzeću omogućeno je da dobijanjem posla i formiranjem i određivanjem cene dokumenata, stekne nezakonitu imovinsku korist, vrednu više od 100 miliona maraka.
U aprilu je odjeknula vest da su se iza brave našle direktorke Investiciono-razvojne banke RS Snežana Vujnić i Agencije za bankarstvo Republike Srpske Slavica Injac. Njih dve i još šest osoba uhapšeni su zbog sumnje da su oštetili Bobar banku i bankarski sektor u BiH za 123 miliona KM. Ipak, Sud BiH ni njima nije odredio pritvor, već ih je pustio da se brane sa slobode. Pre njih je uhapšen i Slobodan Pavlović, vlasnik Pavlović banke, zbog malverzacija u pomenutoj banci oko davanja kredita i banarskih garancija, ali je i on pušten odlukom Suda BiH da se brani sa slobode.
Goran Vajkić, pravni analitičar, kaže za "Novosti" da pravni sistem u BiH funkcioniše na principu da se "velikom lopovu" skida šešir i kaže "dobar dan gospodine", a malom lopovu se skida glava, makar ukrao dve kokoške.
- Nepojmljivo je da se u javnost izađe sa informacijama da Tužilaštvo BiH istražuje javne osobe zbog kriminala teškog stotine miliona maraka, da se onda saslušavaju mnoga lica i neka uhapse, a onda rezultat bude odluka Suda BiH da ih pusti da se brane sa slobode. Onda uopšte ne treba ni da se sudi takvim licima, jer je Sud BiH pokazao da može kvalitetno da učestvuje saamo u procesima, gde šteta po društvo nije velika - ističe Vajkić.
Vajkić dodaje da bi Sud BiH, pošto ovako radi posao, trebalo da se proglasi nenadležnim za sporove, štete i pljačke građana u BiH veće od 1.000 maraka.