FOTO: null

Banjalučki RK Borac večeras igra utakmicu petog kola Lige za prvaka BiH, međutim, do jutros nisu znali hoće li imati sredstva da ugoste rukometaše Konjuha. Baš poput Borca u finansijskoj je neizvjesnosti još jedan nekadašnji evropski šampion KK Bosna. Dok

U finalima evropskih šampionata:

– RK Borac savladao je dansku Fredericiju 

– KK Bosna pobijedila italijanski Emerson 

– ŽKK Jedinstvo italijanskog Primigija

Danas, nekoliko decenija poslije ovi klubovi su na koljenima. Iako i dalje ostvaruju zapažene rezultate u BiH guši ih nedostatak novca.

Rukometašima Borca kasne dvije plate, isto je i sa košarkašima Bosne. Dok su dugovanja za neplaćene poreze višemilionska.

"Slika generalno je jako, jako loša. Jako siva, nemate mnogo klubova koji redovno izmiruju svoje obaveze. Svi mi koji smo u sportu moramo raditi na popravljanju imidža. Sa druge strane država nam mora pomoći kroz legislativu gdje bi se ljudima koji imaju novca i žele uložiti u sport dale neke olakšice", kazao je Damir Krupalija, dikertor KK Bosna.

Olakšice privrednicima koji bi uložili u sport pomogle bi klubovima jer na direktan novac od države se odavno ne računa.

Borac godišnje dobije 150.000 maraka od gradske i entiteske vlasti, a troškovi kluba prelaze 700.000. Značajna sredstva daju sponzori. Ali zaostala dugovanja koja je nagomilala prethodna uprava visokim, neisplaćenim, platama i otvorenim računima u banjalučkim hotelima dolaze na naplatu novom rukovodstvu.

"Borac je preuzeo dosta dugovanja, dosta je toga vraćeno, ali u zadnje vrijeme su nam došle tri presude koje su nam dodatno rastegnule već rastegnut budžet. Pošto smo dijelom vratili stare obaveze sad nemamo sredstva za tekuće", otkrio je Vladimir Branković, direktor RK Borac.

Košarkašice tuzlanskog Jedinstva imaju redovnu platu, ali na uštrb visine prihoda i uslova rada klub je dugovanja sveo na 150.000.

"Nešto malo je još ostalo ali nismo u situaciji da nam se blokiraju računi jednostavno zato što smo se odlučili na jednu drugu politiku rada sa našom djecom. Manjim ulaganjem, manjim stipendijama, manjim palta znači kad je u pitanju prevoz jednostavno smo se snalazili jer tu nam puno novaca ode i sve druge stvari gdje smo mogli da uštedimo, štedili smo", istakla je Mara Lakić Brcanovic, direktor ŽKK Jedinstvo.

Bez obzira na plate igrači na terenu igraju srcem, jednoglasni su direktori klubova. No, nekadašnji evropski prvaci danas imaju skomnije snove – da postanu državni.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )