Posebna sjednica Narodne skupštine RS, na kojoj će najvjerovatnije biti stavljena van snage odluka o raspisivanju referenduma u Srpskoj o radu pravosuđa na nivou BiH, zakazana je za ponedjeljak.
Kolegijum parlamenta usvojio je u petak prijedlog dnevnog reda sa dvije tačke - stavljanje van snage odluka o raspisivanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH i odluke o izboru članova Komisije za sprovođenje referenduma. Predloženi dnevni red podržali su SNSD, DNS, SP, SDS-K i koalicija "Domovina", a protiv su bili SDS, PDP i NDP.
Zahtjev za sazivanje posebne sjednice podnijeli su klubovi poslanika SNSD-a, DNS-a, SP-a i SDS-K, a u obrazloženju su naveli da iza referenduma moraju stati svi uključujući i opoziciju u RS.
- S obzirom na to da je opozicija uskratila podršku odluci o održavanju referenduma, nju treba privremeno povući do postizanja konsenzusa. Do tada treba podržati inicijativu da bude organizovano potpisivanje peticije sa pitanjem identičnim referendumskom pitanju o Sudu i Tužilaštvu BiH i da bude obezbijeđeno najmanje 500.000 potpisa za ovu inicijativu - navedeno je u obrazloženju.
Predsjednik Narodne skupštine RS i zamjenik predsjednika DNS-a Nedeljko Čubrilović očekuje da će sjednica proteći u normalnim uslovima, jer je pred poslanicima ozbiljna tema.
- Poslanici DNS-a glasaće za predložene odluke. U javnosti nije dobro prenesena izjava predsjednika DNS-a Marka Pavića da je ta stranka za održavanje referenduma - rekao je Čubrilović.
Potpredsjednik parlamenta RS Nenad Stevandić smatra da bi u ovom trenutku bilo rizično sprovoditi referendum jer bi mogao propasti.
- U Srpskoj trenutno postoji ozbiljan sukob, koji nije samo koncepcijski i politički, već ima pozadinu u konekcijama sa federalnim i međunarodnim partnerima i kao odgovorni ljudi ne bi trebalo da ulazimo u tu vrstu rizika i dozvolimo sebi da referendum propadne - rekao je Stevandić.
U SNSD-u su naglasili da je najlakše održati referendum, ali da on nema smisla bez podrške opozicionih stranaka koje su dio vlasti na nivou BiH.
- Postavlja se ključno pitanje kako implementirati odluke sa referenduma, jer je 90 odsto stvari koje treba riješiti na nivou institucija - istakli su u SNSD-u.
Poslanik SDS-a Nedeljko Glamočak kazao je da je opozicija protiv održavanja posebne sjednice parlamenta.
- Odluku o referendumu je predložio predsjednik RS Milorad Dodik 2015. godine, a sada je na zahtjev šefova klubova poslanika povlače. To je ponižavanje parlamenta. Mi ćemo učestvovati u radu Narodne skupštine, a stavove ćemo odrediti do njenog zasjedanja - rekao je Glamočak i na pitanje kako će glasati nakon što tačke dnevnog reda budu razmotrene odgovorio da vjeruje da dnevni red neće biti usvojen zbog najnovijeg stava DNS-a.
Poslanik PDP-a Perica Bundalo kazao je da je ovo treći put da se vlast poigrava sa institutom referenduma i da će zbog svega Srpska pretrpjeti posljedice.
- Veliko je pitanje da li će nakon ponedjeljka i stavljanja van snage odluke neki budući referendum, koji može biti od istorijskog značaja, bilo ko shvatiti ozbiljno. Zbog toga smo bili protiv dnevnog reda i posebne sjednice. Neka sprovedu referendum, pozvaćemo članstvo i građane da se odazovu - rekao je Bundalo.
Šef Poslaničkog kluba NDP-a Krsto Jandrić kazao je da je DNS imao mogućnost u ponedjeljak da ne podrži dnevni red i da se ide na referendum.
- Ako bude te sjednice, tražićemo od predsjednika RS i svih poslanika koji su 2015. godine zagovarali referendum da nam se izvine, jer su nas nazivali raznim pogrdnim imenima. Sve što smo mi tada rekli bilo je tačno - rekao je Jandrić i dodao da su pištaljke stalno u džepu, aludirajući na posljednju sjednicu na kojoj su opozicioni poslanici izašli iza radnog stola predsjedništva i pištali.
Potpredsjednik Narodne skupštine iz koalicije "Domovina" Senad Bratić rekao je da taj blok smatra da treba staviti van snage odluku o referendumu.
Opozicija je u julu 2015. godine bila uzdržana prilikom glasanja o raspisivanju referenduma. Prošlu i pretprošlu sjednicu parlamenta su prekinuli, a jedan od zahtjeva koji su postavili bio je da odluka o referendumu bude objavljena u "Službenom glasniku RS", što je i učinjeno.
Kormak
Nedeljko Čubrilović je u petak razgovarao sa ambasadorkom SAD u BiH Morin Kormak, a jedna od tema bio je i referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH. Čubrilović je izrazio opredijeljenost za evropske integracije i dodao da Skupština značajno doprinosi u donošenju i sprovođenju reformskih zakona koji imaju cilj usklađivanje sa pravnim nasljeđem EU i stvaranju uslova za bolji život građana.
Dodik
Predsjednik RS i SNSD-a Milorad Dodik naglasio je da SNSD ima namjeru da se, ako se BiH uskoro ne sredi na bazi izvornog Dejtonskog sporazuma, odupre tome i da to znači stvaranje atmosfere i okupljanje koalicije za mogući referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH. Ponovio je poziv opozicionim strankama da u Narodnoj skupštini podrškom ojačaju odluku da bi referendum bio održan.