Žitelji srpskog povratničkog naselja Kuti kod Mostara, sa komšijama Bošnjacima spriječili su da se kroz njihovo naselje trasira put ka obližnjem kamenolomu. Na teren je izašla i federalna policija, da bi spriječila veći sukob između mještana i investitora, čiji korijeni sežu godinama unazad.
Mještani ne dozvoljavaju trasiranje jer tvrde da se nalazi na privatnoj zemlji i da je namjera da se preko njihovih posjeda prokrči put koji se ne koristi od 1969.
- Mi smo ga zatvorili jer je uzak, pa je svima lakše i bliže onuda kuda sada idemo. Sve je to nekategorisani privatni put, koji oni mogu da iskrče, ali ne mogu proći preko privatnih parcela - kaže mještanin Siniša Lozo, ističući da širina tog puta nije veća od dva metra, što znači da njime ne bi mogli da prolaze i kamioni.
Kaže i da žele samo da ih grad Mostar i nadležne institucije zaštite. Jer, mještani ističu da u ovom slučaju nema spora, jer je sve privatno, pa traže da se radi po zakonu, a ne samovoljno.
Iako su mještani listom protiv kamenoloma, federalno Ministarstvo okoline i turizma izdalo je prostornu dozvolu.
- Ovde se radi o oko 700.000 kubika kamena i 21 godinu eksploatacije. Pored kamenoloma, na 300 metara od naselja, prolazi i auto-put 5C, a tu je i petlja "Mostar sever", a investitori su mašući nekakvim papirima iz 2021, po kojima misle da imaju pravo korišćenja, sada dobili suglasnost da to čiste - kaže Omanović.
- Trasiranju puta protivimo se i zbog toga što ne želimo da se dogodi nova Jablanica, jer i nama žele da iznad glava otvore kamenolom - uporna je mještanka Sanela Omanović.
Njen komšija Aleksandar Lozo, u ime žitelja naselja Kuti, prenosi da se kamenje već sada odlama sa te lokacije, pa veli da su svi zabrinuti šta bi se tek dogodilo kada bi kanolom počeo da radi.
Goran Lozo insistira na tome da je sve u planove ucrtano bez znanja mještana, čak su izdate i neke dozvole, ali problem je nastao kada je trebalo trasirati put...
- Njihovi advokati žele na silu da obezbijede trasu za prolazak kamiona nosivosti i do 50 tona, a ne posjeduju bilo kakvu dokumentaciju. Stalno se pozivaju na gradonačelnika Mostara, iako je on demantovao povezanost sa investitorima. Zato smo mi organizovali javnu raspravu kojoj je prisustvovalo više od stotinu ljudi, pa smo demantovali sve njihove navode, na osnovu kojih su dobili ranije dozvole. Jer, svima je jasno da će početak rada označiti i urušavanje čitavog brda - kaže Goran Lozo.
Predsednik eko-udruženja "Kuti", Aner Omanović, podsjeća da je eventualni budući kamenolom od prvih kuća udaljen samo 137 metara, a sada se spore oko pristupnog puta koji je, zapravo, uska stazica koja vodi preko privatnih parcela. Kaže, to su sve njihove komšije, koje su njima, Omanovićima, dozvolile da je koriste, ali nisu saglasni da njome tutnje i teški kamioni.
Gradonačelnik
Iz kabineta gradonačelnika ranije su potvrdili da je prvi čovjek Mostara dao saglasnost da se od mina raščisti postojeći put, posle čega je Gradska inspekcija - po prijavi mještana - zaustavila radove jer je izvođač izašao iz gabarita postojećeg puta i ušao u privatne posjede. Podsjećaju i da mostarska lokalna samouprava nema nadležnosti kada je u pitanju kamenolom u mjestu Kuti, niti je bilo kome izdavala bilo kakve dozvole.