Čovjek od 50 godina prešao je otprilike 120.000 kilometara. Ukoliko je vodio veoma aktivan život, možda je ovaj broj dostigao i prije nego što je navršio pola vijeka.
Do pedesete godine života, čovjek izgubi polovinu masnih obloga na tabanima. A možda će mu trebati i cipele za broj veće nego u dvadesetim godinama.
Do toga djelimično dolazi zbog viška kilograma koji stvaraju veći pritisak na stopala. Dijelom i zbog toga što su ligamenti i tetive izgubili na elastičnosti, što ih čini osjetljivim na povrede i mikrotrošenje.
Žene koje su rodile imaju još jedan razlog za povećanje broja cipele, hormone koji se luče u trudnoći i opuštaju ligamente.
Menopauza utiče i na zdravlje stopala. Gubitak estrogena i druge hormonske promjene povezane su sa manjom gustinom kostiju, zbog čega, kada se izgubi puno koštane mase, dolazi do osteoporoze. Osteoporoza povećava rizik od stresnih fraktura, zbira manjih trauma, u bilo kojoj od kostiju stopala.
Cjelokupan stres je veći od čvrstine i elastičnosti kosti, pa ona popušta i kao rezultat imamo frakturu. Ako se ne liječi kako treba, male pukotine, debljine dlake, mogu da se pogoršaju, pa se i kost može pomjeriti sa svog mjesta, objašnjavaju stručnjaci Medicinske škole univerziteta Harvard.