Dejvid Bakli, astronom iz Južnoafričke astronomske opservatorije u Kejptaunu, javio se RIA Novostima sa izvanrednim vijestima o ponovnom otkriću najnevjerovatnije zvuhezde na Mluhečnom putu, jedinstvene kombinacije crvenog i buhelog patuljka.
Prema Bakliju, sovjetski astronomi su prvi put otkrili neobičnu treperavu zvuhezdu u sazvežđu Škorpije 1971. godine, i to su objavili u časopisu "Astronomski krug".
Sovjetski naučnici posmatrali su fluktuacije svjetlosti zvijezde i pretpostavljali da pripada grupi običnih varijabilnih zvijezda, čija osvjetljenost fluktuira kada se vidi sa Zemlje.
Međutim, 40 godina kasnije, Baklijev tim je došao do zaključka da je zvijezda jedan od najneobičnijih, zanimljivih i jedinstvenih objekata Mliječnog puta.
Prvo, astronomi su primjetili neuobičajene periodične pulsacije u zračenju zvezijde koje njihovi sovjetski prethodnici nisu vidjeli, a onda je Bakli počeo detaljnije da posmatra zvijezdu.
"Otkriće neobičnih karakteristika ove zvijezde je slučajnost. Slučajnost i intuicija igraju ogromnu ulogu u astronomiji, oni su jedan od glavnih načina da otkriju nešto zaista zanimljivo", rekao je astronom.
"Kada smo počeli da posmatramo ovaj predmet i kada smo shvatili šta je to, naše kolege iz službe za štampu su predložile da nazovemo našu publikaciju ’Ratovi zvijezda patuljaka: Osveta degenerata‘. Ovo je stvarno jedinstven objekat: ovo nije pulsar, ali ima sve njegove karakteristike", rekao je Bakli.
Nakon analiziranja zvijezde, naučnici su došli do vrlo iznenađujućeg zaključka. Ispostavilo se da se zvijezda sastoji od dvije polovine: bijelog patuljka čija je masa oko tri puta manja od Sunčeve i crvenog patuljaka koji je malo manji od veličine Sunca.
Neuobičajena interakcija između dva patuljka generisala je blještave munje, koje su slične nekoj vrsti "Zvjezdanih ratova". Pojava ovog dvostrukog sistema, prema Bakliju, i dalje ostaje misterija za astronome. Baklijev tim nastavlja da istražuje da li postoje slični predmeti u svemiru.