FOTO: undefined

Ćelije u koži koje stvaraju masne kiseline igraju veliku ulogu u izbijanju akni. Novi eksperimenti pokazali su da je pojava bubuljica blisko povezana sa fibroblastima.

Fibroblasti su najtipičnija vrsta vezivnog tkiva u našim tijelima. One imaju gradivnu ulogu u sintezi svih komponenti tog tkiva i, između ostalog, proizvode i održavaju strukturu naše kože.
 
Ključne su i u zacjeljivanju rana, ali njihova uloga u izbijanju akni do sada nije ispitivana.
 
Stručnjaci su sada, međutim, utvrdili da podvrsta kožnih fibroblasta burno reaguje na bakteriju cutibacterium acnes, odgovornu za formiranje bubuljica i uzročnika upale koja karakteriše akne.
 
Kada dođu u dodir s ovim bakterijama, fibroblasti u koži počinju da se pretvaraju u masne ćelije u procesu koji se naziva reaktivna adipogeneza.
 
Istovremeno, tokom ovog procesa oslobađa se katelicidin - peptid koji ima antimikrobska svojstva.
 
"Ovi nalazi mogu da potpuno promijene način na koji liječimo akne", kaže dermatolog Ričard Galo sa Univerziteta u San Dijegu.
 
"Prethodno smo mislili da folikule dlaka igraju najvažniju ulogu u razvoju akni. U ovoj studiji smo utvrdili da druge ćelije u koži imaju ogroman uticaj na kontrolisanje bakterija i razvoj akni", istakao je Galo.
 
Akne su najčešće kožno oboljenje na svijetu. Tokom godina naučnici su utvrdili veliki broj faktora i mehanizama koji utiču na njihov razvoj, ali i dalje ima nekih nepoznanica.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )