Kontroverzni naučnik Dejvid Nut na pragu je da svoj davno započeti naučnički projekat plasira u prodaju. Novi alkohol bi zbog nepostojanja štetnih efekata po zdravlje bio klasifikovan kao dodatak ishrani.
„Alkohol je opasniji od heroina i kreka” - teza je čiji je tvorac kontroverzni naučnik Dejvid Nut. Iako su ga, zbog javnog preispitivanja moralnih standarda na osnovu kojih sudimo o upotrebi droge i alkohola, kaznili otpuštanjem sa pozicije savjetnika vlade u vezi sa upotrebom opijata i droga, on ne prestaje da plasira autentične ideje iz oblasti neurofarmakologije.
Ideja na kojoj trenutno radi, u svojoj laboratoriji Imperijalnog koledža u Londonu, zove se Alkarel (Alcarelle) - vrsta sintetskog alkohola, za koji naučnik tvrdi da je bezbjedan po zdravlje. „Kao psihijatar, veliki dio moje karijere proveo sam posvećen liječenju ljudi od alkohola, pa većina mojih naučnih otkrića polazi odatle ”, izjavio je Nut u svom intervju za The Guardian.
Ipak, nemoguće je zanemariti činjenicu da je profesor Nut suvlasnik bara u kom se svakodnevno prodaje alkohol. Za sebe tvrdi da nije protivnik alkohola, ali da bi bilo lijepo ako bi za isti postojala alternativa.
Sintetički alkohol (alcosynth) imao bi isti opuštajući i društveno podsticajni efekat, a ono što ga čini boljim izborom od klasičnog alkohola je izostajanje mamurluka i štetnosti po zdravlje.
Ideja o sintetičkom alkoholu postoji od 1983. godine kada je Nut otkrio da alkohol djeluje na mozak stimulišući GABA receptore. Na taj način se mozak opušta, jer se usporavaju neuroni i otpušta se manje neurotransmitera. Primjenom izvjesnih hemikalija koje blokiraju GABA receptore na opijennim pacovima, uspio je da ih otrijezni. Kako je tehnologija tada bila u začetku ovo istraživanje je izazvalo burne reakcije.
Danas kada je nauka napredovala, otkriveno je postojanje 15 različitih vrsta GABA receptora. Za neke od njih postoji mogućnost vezivanja sintetskih alkohola, čime bi se proizveli različiti učinci. Pa bismo tako mogli da imamo alkohol za različite situacije - od alkohola za žurke do alkohola za poslovni ručak.
Nut i njegov tim stručnjaka očekuju da će se u narednih pet godina usvojiti propisi koji bi Alkarel klasifikovali kao dodatak ishrani.