NASTAVLJA SE TREND POSKUPLJENJA SVINJSKOG MESA: Prekomjerni i nekotrolisani uvoz proizvodnju doveo na ivicu isplativosti
Izvor: infobijeljina.com
×
0
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina.com
Manjak na tržištu izazvao je poskupljenje prasadi što je uzrokovalo i poskupljenje cijene tovnih svinja. Kilogram žive vage tovljenika, od 120 do 150 kilograma pa i više, košta od 4,5 do 5 konvertibilnih maraka.
Prekomjerni i nekotrolisani uvoz proizvodnju je doveo na ivicu isplativosti i izazvao urušavanje stočnog fonda u Srpskoj, upozoravaju farmeri.
Niska cijena prasadi godinama unazad dovela je do smanjenja broja prasilišta u Srpskoj pa se najveći dio prasića za dalji tov uvozi. Slobodan Petrić na farmi u Magnojeviću ima oko 2.000 svinja. Kaže da proizvodnju prasadi i svinja tovljenika prate brojni problemi.
- Posljednjih godinu dana, zbog relativno male cijene prasadi a skupe cijene hrane došlo je do značajnog smanjenja matičnog jata, odnosno krmača na tržištu Republike Srpske, BIH. To je drastično povećalo uvoz prasadi iz Evropske unije - izjavio je Petrić za portal InfoBijeljina.
Prije pet godina domaći farmeri podmirivali su oko jedne trećine potreba našeg tržišta za mesom, a danas tek oko 20 odsto. Udio domaćeg mesa u prodaji se i dalje smanjuje. Iz Saveza udruženja proizvođača RS godinama upozoravaju na pogubnost liberalizacije tržišta u BiH.
- Nadležni moraju naći načina da zaštite domaću proizvodnju. Jer bez stočarske proizvodnje nema poljoprivredne proizvodnje. Samo tako se možemo suočiti sa visokim cijenama i uopšte nedostatkom hrane koji prijete svjetskom ali i našem tržištu – naglašavaju u Udruženju proizvođača.
Kilogram svinjetine prodaje se za 10 KM po kilogramu a cijene svinjskog mesa mogle bi do kraja godine biti i značajno veće kažu proizvođači u Republici Srpskoj. Mesoprerađivači kažu da ne mogu predvidjeti da li će taj trend biti nastavljen i koliko će meso još poskupiti jer cijenu ne određuju oni nego tržište.
Kupci strahuju da bi naglo povećanje cijena prasića moglo bi da utiče i na cijene u mesnicama.
- Ako budu cijene i dalje rasle, tek malobrojni će meso moći imati na trpezi. A farmeri, imajući u vidu poskupljenja stočne hrane i ostalih imputa, nemaju izbora. A krajni ceh plaćamo mi, potrošači. Tako da smo svi u začaranom krugu – kaže penzioner Slavko Savčić za InfoBijeljinu.
Proizvođači i mesoprerađivači su saglasni da pri ovakvim cijenama stočne hrane i energenata bez pomoći Vlade RS ne mogu poslovati pozitivno.
Vlada RS izdvojila je ove godine 2,5 miliona maraka iz Kompenzacionog fonda za vanredne podsticaje za tov svinja. Farmerima je isplaćeno prosječno 40 maraka, a iz redovnih podsticaja očekuju još trideset maraka po tovljeniku.
Poljoprivredni proizvođači ohrabreni su usvajanjem agrarnog budžeta od 180 miliona maraka i vjeruju da će to doprinijeti očuvanju ovog sektora.