FOTO: Facebook

U bijeljinskoj Bolnici juče su izvedene dvije operacije ugradnje totalne reverzne proteze ramenog zgloba koje spadaju u najkompleksnije zahvate iz oblasti ortopedije. Operativne zahvate obavio je tim ortopeda iz bijeljinske bolnice dr Igor Popović, šef Odsjeka za ortopediju i dr Dragan Đorđić sa edukatorom dr Jovicom Čekom, specijalistom ortopedije i traumatologije iz Univerzitetsko kliničkog centra Republike Srpske.

Nakon 24 – časovnog boravka u Jedinici intenzivne njege, oba pacijenta su od jutros na Odjeljenju za hirurške grane i njihovo zdravstveno stanje je stabilno. Miro Vulović (57) kaže da je nakon povrede na radnom mjestu gotovo u potpunosti izgubio funkciju ramenog zgloba, što je značajno narušilo kvalitet njegovog života.

„Nisam mogao da odmaknem ruku od tijela, niti da obavljam osnovne aktivnosti, poput održavanja lične higijene. Veoma mi je značilo što sam mogao da se operišem u bijeljinskoj bolnici, jer da sam morao da idem u neki drugi grad, vjerovatno se ne bih ni odlučio za zahvat. Ovdje su uslovi i usluga veoma dobri, a svakodnevni dolasci porodice u posjetu, daju mi podršku i ohrabrenje”, rekao nam je Miro.

Šef Odsjeka za ortopediju bijeljinske Bolnice dr Igor Popović istakao je da je cilj operacije uspostavljanje boljeg obima pokreta i značajno smanjenje bolova, čime se pacijentima omogućava povratak osnovnim funkcijama ekstremiteta i poboljšanje kvaliteta života.

„Kod oba pacijenta uzrok oštećenja zgloba bile su ranije povrede koje su dovele do ozbiljnog oštećenja koštanih površina, zbog čega je ugradnja proteze bila jedina opcija liječenja. Zahvat, koji traje oko sat i po vremena, zahtijeva dugogodišnju edukaciju hirurga, adekvatan instrumentarijum i visoko kvalitetne implante. Zbog toga nam dolazi specijalista ortopedije i traumatologije dr Čeko iz Univerzitetskog kliničkog centra Banja Luka koji je naš edukator i pomaže nam da usvojimo ovaj vid operativne tehnike. Moram da naglasim da je to rijetkost na našim prostorima da se rade ovakve operacije. Tako da je ovo jedan od vrhova implantacione ortopedske hirurgije,“ rekao je dr Popović.

On je objasnio da je oporavak pacijenata ključan za uspjeh operacije. U prvih šest sedmica dozvoljeni su minimalni pokreti uz nošenje ortoze. Taj period ima za cilj da se meka tkiva koje okružuju protezu ramena saniraju i da se uspostavi određeni vid rotatorne manžetne da bi ta proteza bila stabilna i na kraju da bi imala svoju adekvatnu funkciju.

„Iako rutinski izvodimo operacije ugradnje proteza kuka i koljena, sada se sve više posvećujemo savladavanju tehnike ugradnje proteze ramena, uz druge rekonstruktivne zahvate na lokomotornom sistemu,“ zaključio je dr Popović.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )