FOTO: pixabay

Visok holesterol može značajno uticati na vaše zdravlje, ali postoji hrana koja snižava nivo holesterola u krvi.

U nastavku donosimo listu hrane koja snižava nivo holesterola:

Hrana bogata vlaknima

Kada je u pitanju snižavanje nivoa holesterola, vlakna su odličan način.

Postoje dvije vrste vlakana: netopljive i topljive.

Netopljiva vlakna ne mogu se probaviti i prolaze kroz naše tijelo.

Topljiva vlakna se mogu probaviti i apsorbiraju se u naša crijeva.

Za vrijeme boravka u našim organima, topljiva vlakna prianjaju uz zid crijeva i na taj način blokiraju holesterol da uđe u tijelo.

Stoga je preporuka da pronađete hranu koja je bogata vlaknima koja će limitirati tjelesni unos holesterola tokom probave.

Zob

Zob je hrana koja snižava visoki holesterol.

Zob ima mnogo vlakana i može se dodati slatama, pahuljicama te doslovno bilo kojem jelu kojeg konzumirati tokom dana.

Postoji i mnogo proizvoda od zobi. Zobeno mlijeko, maslac od zobi koji sadrži vlakna može se koristiti kao zamijena za proizvode koji povisuju nivo holesterola.

Proizvodi od zobi imaju još komponenti koje pomažu limitirati tjelesni unos holesterola i smanjiti visok nivo.

Kruške i jabuke

Kruške i jabuke imaju vanjsku koru koja je bogata vlaknima i odlična su hrana kada želite sniziti nivo holesterola. Osobe s visokim holesterolom mogu konzumirati ovo voće ili kao užinu ili kao prilog uz bilo koje jelo.

Pasulj

Mahunarke koje nisu soja snižavaju visok nivo holesterola.

Pasulj je veliki izvor vlakana koje snižavaju holesterol. Pasulj je povoljan i može se koristiti u salatama, humusu i sendvičima.

Sjemenke

Sjemenke sadrže polinezasićene masne kiseline. Polinezasićene masne kiseline su zapravo zamjena vašem tijelu kada se radi o holesterolu.

Vaše tijelo proizvodi nešto holesterola nezavisno od ishrane. Ali, postoje određene komponente koje će tijelo htjeti koristiti kako bi proizvodilo holesterol. Polinezasićene masne kiseline zapravo preuzimaju ulogu drugih masti koje bi inače bile korištene za izradu lošeg holesterola. Zbog toga, važno je maksimizirati unos polinezasićenih masnih kiselina u vašu ishranu. Lako je prepoznati polinezasićene masti jer će one obično biti tekuće na sobnoj temperaturi.

Biljna ulja

Biljna ulja takođe mogu čuvati vaše zdravje. Biljna ulja poput uljane repice, maslinovog i suncokretovog ulja su takođe odličan izvor polinezasićenih masnih kiselina. Ova ulja su tekuća na sobnoj temperaturi i lako ih je uvesti u svakodnevnu ishranu.

Riba i morski plodovi

Masna riba poput lososa ili kamenica sadrži polinezasićena ulja. Težite prema masnoj ribi poput lososa, ako pak ne konzumirate ribu, omega 3 ulja koja se mogu pronaći u vitaminima mogu poslužiti kao zamjena, piše yourtango. 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )