FOTO: null

Probiotička vlakna u leblebiji i praziluku pomažu povećati broj dobrih bakterija u crijevima i time poboljšavaju san, dok su namirnice bogate serotoninom, poput kivija, ključne za dobar san.

Probiotička vlakna koja se mogu pronaći u hrani poput leblebije, artičoka i praziluka, pomažu povećati broj dobrih bakterija u crijevima te poboljšati san.

Iz jedne studije iz 2011. godine poznato je da konzumacija kivija prije spavanja pomaže da utonete u dubok san. Kivi sadrži visok postotak serotonina koji je ključan za dobar san. Serotonin reguliše temperaturu tijela, osjećaj boli, apetit, disanje i slično te kada se uravnoteži daje nam osjećaj zadovoljstva i mentalne opuštenosti. Ali koje još namirnice pomažu snu?

Perad i orašasto voće

Ćuretina i piletina sadrže puno triptofana koji pojačava serotonin. Takođe hrana koja ima puno triptofana i vitamina B6 pomaže ljudskom tijelu proizvesti melatonin, hormon spavanja koji luči epifiza. Drugi izvori triptofana i vitamina B6 je grah, sočivo, sir, tofu, tuna, jaja, orašasto voće, integralne žitarice i sjemenke. Trešnje i višnje toliko sadrže u sebi melatonina da je gotovo isto konzumirate li višnje i trešnje ili čisti melatonin kupljen u trgovini ili apotekama.

Banane i lisnato povrće

Hrana koja je bogata kalcijumom i magnezijem pomažu u opuštanju mišića, a magnezijum pomaže takođe i prilikom grčenja mišića. Dobar izvor magnezijuma su integralne žitarice, orašasto voće i povrće sa tamno-zelenim lišćem. Hrana bogata kalcijumom su banane, krompiri, mlijeko i marelice.

Probiotici

Prema prošlogodišnjem istraživanju na univerzitetu Colorado Bouldera, probiotička vlakna koja se mogu pronaći u hrani poput leblevije, artičoka i praziluka, pomažu povećati broj dobrih bakterija u crijevima te poboljšati san. Istraživanje je rađeno na pacovima pa je teško ovako rano procijeniti djeluje li na ljudima.

Vlakna

Ishrana bogata hranom koja sadrži vlakna poput graha, sočiva, bobičastog voća i integralnih žitarica, može poboljšati san. Ishrana u kojoj se više konzumiraju zasićene masne kiseline, a manje vlakana, može uzrokovati lošim i laganim snom.

Važno je i kada jedete

Svatko ko se dobro najede za vrijeme nedeljnog ručka vrlo vjerojatno će se osjećati uspavano. S druge strane, manji uzastopni obroci tokom dana poboljšavaju san. Ljudi se osjećaju pospano nakon ogromnog obroka jer se na taj način naglo mijenja nivo šećera u krvi te se pokreće reakcija insulina koja ima učinak poput sedativa. Nije bitno samo što jedemo nego kada i koliko jedemo. Važno je doručkovati jer uravnotežuje nivo šećera u krvi i minimalizira proizvodnju adrenalina, a kasnije to rezultira proizvodnjom melatonina, piše Večernji.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )