U razvijenim zemljama se za kretanje mališana sa autizmom i drugim poteškoćama koriste GPS narukvice pomoću kojih se prati njihovo kretanje i one su standardna procedura, dok se taj vid zaštite u BiH ni ne pominje.
Kako pišu Nezavisne, potrebu za ovakvim uređajima, nažalost, ukazala tragedija desetogodišnjeg autističnog dečaka iz Lopara, Konstantina Stjepića, koji je nakon nestanka iz kuće i višednevne potrage pronađen mrtav.
Direktor banjalučkog Centra za podršku porodicama dece i lica sa poteškoćama u razvoju "Dajte nam šansu, zvjezdice" Željka Perišić rekla je da su GPS narukvice za praćenje kretanja dece s autizmom korisne jer se radi o uređaju koji unapređuje i poboljšava bezbednost te dece i osoba sa drugim poteškoćama.
Perišićeva je ocenila da ovaj uređaj lišava roditelje straha da će im se dete izgubiti, te da je to dobar vid prevencije koji omogućava i veću samostalnost mališana.
Predsednik Upravnog odbora Centra za edukaciju "Tvoja riječ" Olivera Ratković je rekla da se kod nas teško prihvataju noviteti poput dži-pi-es narukvica.
- Uvijek sam za varijantu edukacije roditelja i da se prihvati sve što detetu ne može nauditi. Ipak, ne treba nikome ništa nametati - rekla je Ratkovićeva.
U razvijenim zemljama GPS narukvice su uobičajena stvar, a preventivno se stavljaju i osobama koje pate od demencije i dijabetesa.
Na slobodnom tržištu GPS narukvice koštaju 70 i više KM.