Kako se Bijeljinci bore sa talasom poskupljenja: “Jesen i zima su najgori”
Izvor: InfoBijeljina
×
0
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina
Cijene hrane, ogreva, komunalnih usluga, odjeće i obuće, drastično su veće u odnosu na prošlu godinu. S obzirom na skromne kućne budžete, većina građana sastavlja kraj s krajem.
Penzioner Slavko Savčić kaže da se, nažalost, život ove, najstarije populacije sveo na puko preživljavanje.
„Penzije su redovne i hvala nadležnima na tome. Ali morale bi biti veće. Jer dok kupimo lijekove, platimo režije, hranu, ne ostane nam skoro ništa. Jesen i zima su ipak, najgori. Treba pripremiti ogrev, zimnicu. To su izdaci za koje moramo da štedimo cijele godine i pritome se odričemo mnogo toga“, kaže za InfoBijeljina Savčić.
Osim sa niskim životnim standardom, građani se sve češće suočavaju i sa kršenjem potrošačkih prava. Na poskupljenja se ne može uticati ali zato može na zaštitu prava potrošača, kaže predsjednik Udruženja potrošča „Zvono“ Bijeljina Jovan Vasilić.
„Osnovni principi zaštite prava potrošača su pravo na zadovoljenje osnovnih potreba, pravo na bezbjednost, obaveštenost i pravo da se čuje njihov glas, pravo na izbor, pravo na obrazovanje, na pravnu zaštitu i pravo na zdravu i održivu životnu sredinu. Iako su prava potrošača zaštićena Zakonom o zaštiti potrošača RS, koji je usvojen 2012. godine, sa njim je upoznato tek 60 odsto građana“, kaže Vasilić za InfoBijeljina.
Udruženju potrošača „Zvono“ u ovoj godini prijavilo se blizu 1.500 građana čija su potrošačka prava prekršena.
„Najviše pritužbi je na ekonomske usluge i to vodu i struju. Grad Bijeljina, među rijetkima u RS, formirao je Savjet koji razmatra i daje svoje mišljenje na eventualne izmjene i promjene cijena komunalih usluga prije nego šta takav zahtjev ode u skupštinsku procedure. Kad su u pitanju trgovinske usluge primjedbe se odnose na tehničku robu i kvalitet obuće. Bez obzira na to da li kupujete osnovne životne namirnice, tehničke uređaje ili plaćate usluge, tražite i uzmite fisklani račun. Drugi korak je prijava u knjigu reklamacija. Ukoliko druga strana ništa nije preduzela, obratite se najbližem udruženju potrošača a na kraju vam preostaje da slučaj prijavite republičkoj tržnoj inspekciji i da pravdu tražite na sudu. Ohrabruje da se 95 odsto prijava riješi u korist potrošača“, kaže Vasilić.
U Republici Srpskoj ima deset udruženja potrošača. Vlada RS od 2008. godine im pruža podršku kroz finansiranje njihovih projekata i troškova rada.