Porodične firme u Republici Srpskoj i BiH suočavaju se sa izazovima generacijske tranzicije, prenosa vlasništva sa osnivača na nasljednike, uvođenjem vanjskih menadžera, kao i drugim izazovima za koje na ovom području ne postoji dovoljno iskustva i tradic
Močević je, na okruglom stolu o ovoj temi, naveo da istraživanje o statusu porodičnih firmi u Republici Srpskoj, koje je proveo Centar za edukaciju "Pro eduka" iz Banjaluke, pokazuje da su privatne firme generator novog načina poslovanja.
On je ukazao da je neophodno da bude stvoren dobar poslovni ambijent za sve privredne subjekte, ali da porodične firme, koje čine čak i više od 90 odsto od ukupnog broja privatnih firmi i imaju specifične izazove, moraju same da se izbore i nose sa svim problemima.
"Nije zadatak i uloga države da se bavi ovim, ali porodične firme suočavaju se sa izazovima - tranzicija na drugu generaciju, obrazovanje nasljednika, uvođenje nasljednika u posao, i Republika Srpska, kao i BiH, ali i cijeli prostor bivše Jugoslavije nemaju tradiciju u ovome", naveo je Močević.
On je rekao da Republika Srpska i BiH imaju mnogo više problema od onih koji su na svjetskom nivou.
"Međutim, čak i tamo više od 72 odsto firmi ne doživi transfer u drugu generaciju, a tek osam odsto ih pređe u treću generaciju", rekao je Močević, koji je bio predavač na okruglom stolu o privatnim firmama.
On je naveo da u Republici Srpskoj postoji 86 odsto firmi koje je osnovao osnivač - trenutni vlasnik i direktor.
"Porodične firme su sva privatna preduzeća u kojima 25 odsto upravljačkih ili vlasničkih akcija ima jedna osoba ili jedna porodica, što u prevodu znači da su svi privatni hoteli, advokatske kancelarije ... sva preduzeća, u stvari, porodične firme", rekao je Močević.
Zbog toga je, napomenuo je on, veoma važno da je i grad Bijeljina prepoznao potrebu da preduzetnicima, malim, srednjim, poljoprivrednim preduzećima i gazdinstvima omogući ovakvu prezentaciju na kojoj mogu dobiti dodatne informacije na koji način da uspješno vode biznis i da uspješno ga prenesu nasljednicima.
"Očekujemo da su informacije koje su preduzetnici u Bijeljini danas dobili od nas veoma korisne za njihov dalji rad", naglasio je Močević.
Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić rekao je da su privatne firme nosilac razvoja ovog grada, te da lokalna zajednica čini maksimum napora da bi im pomogla - od osnivanja, preko Agrarnog fonda poljoprivrednicima, preduzetnicima preko Agencije za mala i srednja preduzeća.
"Kolika god bila pomoć ona zasigurno dobro dođe, pa i na ovaj način, da bismo dali značaj nastavku rada malih i srednjih preduzeća, porodičnih firmi, prije svega da bi tradicija poslovanja bila produžena, jer samo na taj način Semberija može povećati broj zaposlenih", rekao je Mićić.