Preostali uslovi za nastavak aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) treba da budu ispunjeni u januaru. Nadamo se da će tranša biti uplaćena unutar prva dva mjeseca 2018, kaže šef Misije MMF-a za BiH za "Glas Srpske" Nadim Ilahi.
- BiH je postigla veoma značajan napredak - smatra Ilahi.
* GLAS: Misija je završila posjetu BiH. Dokle je BiH stigla sa ispunjavanjem uslova za nastavak aranžmana sa MMF-om, odnosno isplatu tranše od 148,2 miliona KM?
ILAHI: Dvije važne prethodne mjere su nedavno ispunjene. To su usvajanje budžeta RS u Narodnoj skupštini RS za 2018. i usvajanje izmjena i dopuna Zakona o akcizama koje će omogućiti oslobađanje i deblokiranje velikih sredstava koja će moći biti uložena u infrastrukturu, autoputeve i ceste. Ostale su dvije prethodne mjere koje treba da budu ispunjene. Parlament FBiH treba da usvoji budžet Federacije za 2018, a Vlada FBiH treba da pokrene proces temeljne procjene dva telekom preduzeća u FBiH. Kada ti uslovi budu ispunjeni, ne vidimo nikakvih problema da idemo dalje.
* GLAS: Šta je sa budžetom institucija na nivou BiH?
ILAHI: Razgovore sa našim partnerima vodili smo o budžetima za 2018. godinu na svim nivoima, kako RS i FBiH, tako i na nivou BiH. Kada je u pitanju rok u kome ih treba usvojiti, naravno to treba uraditi što je prije moguće. U svakom slučaju, to bi trebalo da se desi u januaru kako bismo onda mi u smislu zaključivanja prvog pregleda mogli izaći pred Izvršni odbor MMF-a. Ono što mogu reći jeste da su postojeći nacrti budžeta, koji su upućeni u parlamentarnu proceduru, u skladu sa našim savjetima.
* GLAS: Ako sve bude kako treba, kada možemo očekivati uplatu nove tranše iz proširenog aranžmana?
ILAHI: Ne mogu vam dati tačan datum, jer u ovoj državi postoji dosta neizvjesnosti, ali isto tako i mi imamo dosta neizvjesnosti kada su u pitanju naše interne procedure. Nadamo se da će to biti unutar prva dva mjeseca 2018. godine.
* GLAS: U javnosti se čuje mišljenje da je MMF insistirao na usvajanju seta zakona da bi obezbijedio vraćanje kredita?
ILAHI: To nije tačno. U prvobitnom programu, o kojem smo se dogovorili sa vlastima i potpisali u septembru 2016. godine, je podsticanje ekonomskog rasta, odnosno potencijala za ekonomski rast i to je bio jedan od važnih ciljeva i to i dalje jeste. Bez usvajanja izmjena zakona o akcizama bili su blokirani veliki iznosi sredstava za investicije. Usvajanjem zakona ona su odblokirana, što će omogućiti veliki ekonomski efekat u smislu da bi relativno brzo moglo doći do značajnog ekonomskog rasta usljed oslobađanja ovog novca i finansiranja projekata. To ne bi samo podrazumijevalo otvaranje novih radnih mjesta u narednih nekoliko godina, nego isto tako niz drugih prednosti.
* GLAS: Na koje će sve načine usvajanje seta zakona o akcizama doprinijeti razvoju BiH?
ILAHI: BiH je u regionu među državama sa najlošijom putnom infrastrukturom. To ne samo da sprečava ekonomski rast, nego i modernu privredu koja bi podrazumijevala uvezanost sa ostatkom Evrope. U tom smislu vidimo usvajanje zakona o akcizama kao neku prekretnicu ne samo u smislu otvaranja radnih mjesta, omogućavanja lakšeg kretanja ljudi od tačke A do tačke B, nego u smislu nekih novih potencijala. Drugim riječima, to će podrazumijevati i bolju integraciju BiH u cjelini u Evropu. Isto tako, može se u budućnosti odraziti i na porast izvoza, turizma i drugo.
* GLAS: Koje će uslove biti potrebno ispuniti za novu, treću tranšu MMF-a?
ILAHI: Ako pogledate program između MMF-a i BiH, koji smo prvobitno potpisali, možete vidjeti da je važna komponenta programa na kojoj je MMF insistirao upravo to da početni period aranžmana bude snažno opterećen strukturalnim reformama. To se upravo desilo. Parlamenti su usvajali i usvajaju zakone, izmjene i dopune zakona. Taj proces polako se približava kraju. Nakon početnog perioda, koji je izuzetno snažno opterećen, idu uslovi koji će biti nešto što će logično slijediti i o čemu ćemo mi više pregovarati sa vladama, a ne tražiti da se usvajaju mjere i zakoni na nivou parlamenata.
* GLAS: Kakva godina je pred BiH?
ILAHI: Smatramo da su reforme na čijem sprovođenju insistiraju predstavnici vlasti u BiH na visokom nivou. S obzirom na njihovu posvećenost mogu ostaviti naša očekivanja na prilično visokom nivou. Uvjereni smo da će vlasti učiniti sve što im je u moći da ovaj program ide dalje. Naša očekivanja su pozitivna, mada se nikada ne zna zbog nekih nepredvidivih stvari. Kada je riječ o situaciji u ekonomskom smislu, odnosno o situaciji u privredi BiH, mogu reći da se tu stvari popravljaju. Ekonomski oporavak ide dalje. Sa povećanjem ekonomskog rasta, ruku pod ruku će ići i otvaranje novih radnih mjesta, što je dobra kombinacija i pozitivan trend za BiH. Kako je sljedeća godina izborna, svjesni smo da će neke stvari ići možda teže, a mi ćemo nastaviti sarađivati sa vlastima i očekujemo da će program ići svojim zacrtanim putem.
Smanjenje potrošnje
* GLAS: Da li se vlasti pridržavaju smanjenja potrošnje i broja zaposlenih?
ILAHI: Apsolutno je tako. Jedan od bitnih ključnih elemenata programa je upravo poboljšavanje strukture potrošnje u javnom sektoru. U toj se reformi postiže napredak. Trenutno smo u procesu prikupljanja podataka da bismo imali jasniju predstavu o stanju. Mogu reći da je ove godine postignut napredak u smislu obuzdavanja bilo kakvog rasta u masi plata, a i u planiranim budžetima za 2018. nastavljen je dobar trend obuzdavanja plata. U dugoročnom periodu očekujemo da će doći do smanjenja udjela ukupne mase plata, odnosno izdvajanja za plate i naknade u odnosu na BDP, što i jeste jedan od ciljeva.