FOTO: null

"Ono što mi pokušavamo napraviti s novom tehnologijom, jest da želimo potvrditi, promijeniti ili nadograditi hipoteze o tome kako su izgrađene piramide.

Naučnici se pripremaju započeti s analizom misterioznih svemirskih čestica pronađenih u egipatskoj Krivoj Piramidi, koju je izgradio faraon Snofru i koja se nalazi 40 km južno od Kaira. Rezultati njihove analize mogli bi dati odogovor na jedno od najviše postavljanih pitanja u ljudskoj istoriji - kako su izgrađene egipatske piramide.

Međunarodni tim naučnika u 105 metara visoku Krivu piramidu postavio je ploče, a u decembru 2015. godine prikupili su podatke koje su ploče zabilježile.

Unutar navedene piramide naučnici su otkrili radiografske čestice, odnosno muone, koji na tlo padaju iz Zemljine atmosfere. Te čestice se lagano kreću kroz prazan prostor, no tvrde površine ih ili absorbiraju ili preusmjeravaju. Naučnici proučavaju obrasce tih čestica i vjeruju da će ih to dovesti do velikog otkrića, vezanog za nastanak piramida u Egiptu.

"Kad govorimo o konstrukciji piramida, ne postoji jedinstvena teorija, koja je 100 posto dokazana ili provjerena. Sve su to samo teroije i hipoteze", istakao je Hany Helal, potpredsednik Heritage Innovation Preservation instituta, koji provodi navedenu studiju, a prenosi RT.

"Ono što mi pokušavamo napraviti s novom tehnologijom, jest da želimo potvrditi, promijeniti ili nadograditi hipoteze o tome kako su izgrađene piramide", dodao je.

Za Krivu piramidu iz Dašura se vjeruje da je bila prvi pokušaj starih Egipćana u izgradnji pravilne piramide.
Naučnici su prikupljali podatke skeniranjem četiri piramide te očekuju da će mjerenja potrajati do kraja 2016. godine, a skeniranja uključuju infracrvenu termografiju, muonsku radiografiju i 3D rekonstrukciju.

Naučnici su uvjereni da bi nadolazeća testiranja mogla biti ključna u pronalasku odgovora vezanih za postanak piramida. "Ako pronađemo i samo kvadratni metar praznine negdje, to će potaknuti nova pitanja i hipoteze a možda će pomoći u rješavanju konačnih pitanja", rekao je Mehdi Tayoubi, predsednik ranije navedenog instituta.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )