Je li na pomolu rješenje koje bi spasilo konkurentnost bh. prevozničkog sektora, a posredno i ukupnog ekonomskog?
Pitanje je to koje se opravdano postavlja nakon što su juče predstavnici privrednih institucija zemalja zapadnog Balkana, uključujući i BiH, održali sastanak s Martom Kos, komesarkom za proširenje EU, a tom je prilikom uime BiH novi model računanja vremena boravaka vozača na prostoru EU iznio Vjekoslav Vuković, potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH.
Na sastanku s komesarkom Kos predstavnici komora zemalja zapadnog Balkana istakli su odranije poznate stavove, a tiču se problematike vozača, CBAM-a, Plana rasta...
Kako je potvrdio Vuković, za BiH je značajno da se u tehničkom smislu pomogne vozačima uz sofisticirana biometrijska rješenja na granicama EU, a s kojima bi se boravak naših vozača, umjesto dana, mogao pretvoriti u radne sate, što bi u velikoj mjeri olakšalo poslovanje, prenosi Večernji list.
Bit prijedloga je da bi se sada, umjesto da se svaki ulazak u Uniju računa kao jedan dan, što je model koji je veoma štetan za vozače iz BiH (na prostoru EU mogu provesti najviše 90 dana u periodu od 180 dana), korištenjem novog elektroničkog sistema na granicama, vrijeme u EU računalo u satima, odnosno onoliko koliko u stvarnosti vremena i provedu.
Značajno je za naglasiti kako su to podržali predstavnici drugih zemalja, što dodatno daje snagu ovom prijedlogu. Vuković je potvrdio i kako su poruke bile dobre, a u komunikaciji im je rečeno da će se odgovori dobiti vrlo brzo. Postoji i drugi način za rješenje, a koji je posljedica činjenice da je BiH, preko Eurokomore, članica Evropskog parlamenta preduzeća, u kojemu je dobila pet mjesta za kompanije. Zato će početkom novembra u Briselu predstavnik saobraćajne zajednice iz BiH moći izložiti probleme.
"Ne možemo riješiti ništa preko noći, ali je očito da smo dobili otvorena velika vrata", naglasio je Vuković, dodavši kako rješenja nisu u blokadama.
Potvrdio je i kako je ovdje riječ o problemu svih zemalja zapadnog Balkana, a u stavovima se pridružila i Turska te su svi pokazali jedinstven stav s kojim će se, uz EU, ići i prema CEFTA.
Druga tema odnosila se na novi porez koji EU namjerava uspostaviti za emisiju ugljen dioksida pod nazivom CBAM, a u tom kontekstu Vuković je potvrdio kako postoji odbor za pojednostavljenje procedura, a za šta će BiH takođe dobiti odgovore, pri čemu postoje nova rješenja.
Za BiH je, podsjećamo, nužno uspostaviti domaći sistem trgovine emisijama (ETS) kako bi BiH izbjegla situaciju u kojoj bi njene kompanije, izvozno orijentisane, bile na udaru novog poreza koji EU namjerava uvesti za emisiju ugljen dioksida pod nazivom CBAM, što je jedna od ključnih zadaća institucija.
Sredstva EU
Treća tema odnosila se na finansijsku podršku Evropske unije, a u tom kontekstu Kos je rekla da BiH treba napraviti dodatne napore da ispuni uvjete iz Plana rasta i dobije milijardu evra koja je na čekanju. U protivnom, sredstva se mogu raspodijeliti na druge zemlje koje ispunjavaju uvjete. Vuković je poručio kako se nadaju da će doći do pozitivnih pomaka kako bi se ovaj problem riješio te kako bi BiH dobili novac iz Plana rasta, a u kontekstu europskih integracija jasno je kako je komesarka Kos prijatelj koji želi pokazati da ove zemlje zavređuju biti članice EU. Poruke koje su se mogle čuti u Briselu jasno upućuju na zaključak kako su Bosni i Hercegovini i u ekonomskom smislu vrata otvorena, a to je prilika koju zemlja ne smije propustiti.