FOTO: InfoBijeljina / ilustracija

BiH uveliko kasni s usvajanjem novog zakona o graničnoj kontroli, a članovi radne grupe kojoj je povjereno ovo pitanje u jednom od posljednjih presjeka stanja pobrojali su stavke o kojima nema saglasnosti te zatražili dodatno vrijeme kako bi eventualno uspjeli da dođu do rješenja u vezi sa, između ostalog, detaljima o izgradnji i opremanju graničnih prelaza i signalizacijom na granici.

Rad radne grupe zadužene za izradu zakona o graničnoj kontroli našao se pod lupom Savjeta ministara BiH na sjednici početkom septembra. Ministri su, kako je saopšteno nakon sjednice, izrazili zabrinutost zbog nedostavljanja usaglašenog nacrta zakona  te je radna grupa zadužena da najkasnije do 31. oktobra preduzme sve potrebne aktivnosti na prevladavanju oprečnih stavova s ciljem konačnog usaglašavanja teksta nacrta zakona.

Nedugo zatim u fazi konsultacija na nivou BiH pojavila se informacija o radu radne grupe gdje je ukazano na stavove koje su zauzeli ministri te dat presjek i onoga što je urađeno, ali i onog šta je sporno, uz opasku da je izrada zakona jedan od 14 prioriteta iz mišljenja Evropske komisije u procesu otpočinjanja pregovora o pristupanju EU, u okviru poglavlja "Upravljanje granicom".

Radna grupa je usaglasila veći dio članova, a s ciljem rješavanja preostalih stavki održane su međusobne konsultacije i sastanci nadležnih institucija - Ministarstva bezbjednosti, Granične policije, Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) i MUP-a Republike Srpske.

- Neusaglašeni su stavovi Ministarstva komunikacija i transporta BiH i Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske u vezi sa tačkom koja se odnosi na definisanje graničnih tabli - navedeno je u dokumentu.

Neusaglašen je, između ostalih, član koji se odnosi na postavljanje graničnih tabli i druge saobraćajne signalizacije.

- Neusaglašen je stav između Ministarstva komunikacija i transporta BiH i Ministarstva saobraćaja i veza koje smatra da se član 18. treba mijenjati, jer postavljanje i održavanje oznaka i druge saobraćajne signalizacije na putu i graničnom prelazu vrši upravljač puta. Ministarstvo komunikacija i transporta nije saglasno sa prijedlogom, jer bi se eventualnim prihvatanjem izuzele njihove nadležnosti, a koje u skladu sa zakonom i podzakonskim propisima obavljaju već duži niz godina - navedeno je u dokumentu.

Nema zajedničkog stava, za sada, ni o članu koji se odnosi na uređenje prostora uz granicu. Ministarstvo saobraćaja i veza Srpske predlaže da se član 61. briše, jer je izrada prostornih, urbanističkih i regulacionih planova regulisana entitetskim propisima te je, kako smatraju, pribavljanje saglasnosti od strane Ministarstva bezbjednosti neutemeljeno, jer tehnički i kadrovski nije opremljeno za ovu vrstu posla, a pokušava se zadirati u nadležnosti entiteta. Ovakvo rješenje, smatraju, uslovljava nadležne organe prilikom izrade tih planova, a veliki broj jedinica lokalne samouprave se nalazi uz graničnu liniju (Brod, Gradiška, Zvornik itd.).

- Imajući u vidu važnost donošenja zakona o graničnoj kontroli u kontekstu EU integracija, istek zvaničnog roka za realizaciju, te oprečna mišljenja institucija po pitanju neusaglašenih članova zakona, predlaže se Savjetu ministara da zaduži radnu grupu, da najkasnije do 31. decembra 2024. godine, preduzme neophodne aktivnosti na prevazilaženju preostalih oprečnih stavova s ciljem konačnog usaglašavanja teksta nacrta zakona - zaključeno je u posljednjoj dostupnoj informaciji o radu radne grupe.

Pitanje ovog zakona pokrenuto je i na posljednjem sastanku lidera stranaka koje čine vlast na nivou BiH krajem sedmice u Banjaluci odakle je i poručeno da postoji optimizam da će ono, ipak, biti riješeno.

Raspodjela poslova

Neusaglašen je ostao i član 14 koji se odnosi na uslove izgradnje, opremanja i upravljanja graničnim prelazima između Granične policije BiH i UIO.

- Predstavnik UIO je podsjetio na zaključak Savjeta ministara iz 2017, kojim su poslovi održavanja, izgradnje, dogradnje, rekonstrukcije, upravljanja, opremanja i održavanja objekata i infrastrukture na graničnim prelazima za pogranični saobraćaj dati u nadležnost Graničnoj policiji. Međutim, ona nikad nije konsultovana o zaključku, niti ga je prihvatila. Takođe, s obzirom na to da nigdje u EU, a ni u zemljama regiona nije praksa da policijski organ obavlja navedene poslove, Granična policija BiH ne podržava ovaj prijedlog - piše u materijalu radne grupe.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )