FOTO: InfoBijeljina

Bolovanje se može otvoriti tek kada u medicinskom nalazu jasno bude navedeno da osiguranik nije sposoban za rad, bilo da je riječ o nalazu porodičnog doktora ili specijaliste iz zdravstvene ustanove koja ima ugovor sa Fondom zdravstvenog osiguranja (FZO) RS iz odgovarajuće djelatnosti.

To predviđa Pravilnik o ostvarivanju prava na naknadu plate za vrijeme privremene nesposobnosti za rad koji je počeo da se primjenjuje nedavno, a koji, kako tvrde iz Fonda, ima za cilj unapređenje ove oblasti, kao i racionalno korišćenje ovog prava.

"Podsjećamo da Fond ima potpisane ugovore i sa privatnim i javnim zdravstvenim ustanovama kako iz oblasti porodične medicine, tako iz oblasti konsultativno-specijalističke zdravstvene zaštite, ali i sa privatnim bolnicama. Tako da Fond trenutno ima potpisan ugovor sa više od 90 privatnih zdravstvenih ustanova, pored javnih, a spisak svih ustanovakoje imaju ugovor sa Fondom dostupan je i na našoj internet stranici", ističu iz FZO RS. 

"Jedino tako možemo kontrolisati"

Kako tvrde iz FZO RS, ova odredba je uvedena u cilju unapređenja kontrole bolovanja, budući da Fond nema mogućnosti da kontroliše zdravstvene ustanove koje nemaju ugovor sa FZO RS.

"Dakle, ovdje nije dovedena u pitanje stručnost ljekara u privatnim zdravstvenim ustanovama, niti kvalitet pružanja zdravstvene usluge, već nastojanje Fonda da unaprijedi ovu oblast i da zaštitimo prava osiguranika, budući da Fond nema dostupnost kontrole u zdravstvenim ustanovama koje nemaju ugovor sa nama", navode iz FZO RS. 

Dodaju da svaki građanin, takođe, ima mogućnost izbora ukoliko želi da se liječi o trošku  obaveznog zdravstvenog osiguranja, ili pak da plaća punu cijenu za usluge koje nisu ugovorene sa Fondom. 

Trošak bolovanja

"Takođe, zdravstvene ustanove predlažući bolovanje za osiguranike, a da pri tome nemaju ugovor sa nama direktno utiču na trošak bolovanja i stavljaju se u istu ravan sa ugovorenim zdravstvenim ustanovama. Napominjemo da Fond redovno kontroliše ugovorene zdravstvene ustanove i u slučaju eventualnih nepravilnosti kada je riječ o bolovanjima umanjuje mjesečnu tranšu u skladu sa ugovorom, što nije moguće uraditi u neugovorenim zdravstvenim ustanovama", tvrde iz FZO RS.

Dodaju da suština donošenja novog pravilnika "koji je usaglašen sa predstavnicima zdravstvenih ustanova, poslodavaca i sindikata", jeste da ovo pravo koristi onaj ko je i bolestan. 

"Pored unapređenja ove oblasti, pravilnikom se nastojalo da se pojednostavi procedura propisivanja bolovanja, posebno za najosjetiljvije kategorije društva kao što su trudnice, osiguranici sa infektivnim bolestima i nepokretna lica koja više ne moraju lično dolaziti na ocjenu privremene nesposobnosti za rad. Tako da sada medicinsku dokumentaciju umjesto njih može da donese neko drugi", ističu iz FZO RS za portal InfoBijeljina.

Dužina bolovanja

Kada je riječ o tome ko može da predloži bolovanje, Pravilnikom je predviđeno da se postojanje osnova i dužina privremene nesposobnosti za rad osiguranika utvrđuje na osnovu pregleda izvršenog od doktora u zdravstvenoj ustanovi koja ima ugovor sa Fondom i medicinskog nalaza tog doktora kojim se izjasnio da osiguranik nije sposoban za rad.

"Dakle, ovlašćeni doktor porodične medicine utvrđuje prvi dan bolovanja kao i privremenu nesposobnost u trajanju do 30 dana, kao i do sada. Za privremenu nesposobnost za rad do 30 dana, kao  i do sada, porodični doktor može da uzme u obzir nalaz doktora specijaliste, ali ocjenu donosi samostalno, budući da je propisivanje bolovanja do 30 dana u nadležnosti porodičnog doktora. Za bolovanja koja traju duže od 30 dana osiguranik se upućuje na prvostepenu komisiju Zavoda za medicina rada RS", naveli su iz FZO RS. 
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )