FOTO: Glas Srpske

Niko od nezavisnih kandidata za predsjednika Srpske ili poslanike u Narodnoj skupštini RS nije odgovorio na pitanja koja smo im uputili faksom na zvanične kontakt adrese koje su dostavili Centralnoj izbornoj komisiji BiH.

Time su praktično potvrdili da su fiktivni kandidati koje su kandidovale političke stranke, s ciljem da umjesto njih imenuju članove biračkih odbora i učestvuju u izbornim malverzacijama.

“Glas Srpske” je prošle sedmice otkrio da su nezavisni kandidati za predsjednika RS iz Zvornika Dragica Josipović i Igor Matić, te Anđelko Menjić iz Šekovića kao svoj zvanični kontakt prijavili CIK-u BiH broj faksa Srpske demokratske stranke u Zvorniku.

Pored njih troje, nezavisni kandidati Petar Radić i Darko Miletić iz Bijeljine kao kontakt su ostavili broj faksa bijeljinskog PDP-a, a kandidati Gordana Kršić iz Doboja i Obrad Lalić iz Bijeljine kao kontakt su ostavili broj faksa firme “Oktan promet” iz Bijeljine, čiji vlasnik je Vojin Mitrović, nosilac liste SNSD-a za Parlament BiH iz druge izborne jedinice.

Aleksandar Đorić sa liste nezavisnih kandidata kao svoj kontakt ostavio je broj faksa Ujedinjene Srpske Zlatka Maksimovića.

Na pitanja zašto su se kandidovali, koji će im biti prvi potez u slučaju pobjede i kome će dati mandat za sastav Vlade RS ako se u oktobru usele u Palatu Republike, niko od njih nije odgovorio ni poslije sedam dana.

Portparol CIK-a BiH Maksida Pirić kaže da CIK nema mehanizme da onemogući kandidaturu nikome ko ispuni zakonske uslove, bez obzira na to što kao kontakt adresu ostavi kontakt neke političke partije.

- Kandidati su dužni da CIK-u dostave neku adresu na koju im možemo dostavljati akte, a da to nije poštanska adresa. Znači, moraju ostaviti ili broj faksa ili i-mejl, tako da po zakonu mogu da dostave i broj faksa neke političke partije - kaže Pirićeva.

Ona je kratko potvrdila da je CIK bezuspješno pokušao da osujeti takve kandidature, ali nije željela da govori o detaljima.

Saznajemo da se u jednom od ranijih izbornih ciklusa prijavilo dvadesetak nezavisnih kandidata iz Hercegovine koji su ostavili isti broj faksa kao kontakt adresu.

Kada je ustanovljeno da je riječ o faksu Narodne stranke “Radom za boljitak”, CIK BiH je odbio da ovjeri njihove kandidature uz obrazloženje da je riječ o obmani birača. Međutim, kandidati su se žalili i Sud BiH kao drugostepeni organ je uvažio njihove žalbe, uz obrazloženje da nema ništa zakonski sporno u tome što su ostavili broj faksa političke partije - objasnio je naš sagovornik.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )