FOTO: prva.rs

Visoki pritisak je problem koji bitno utiče na zdravlje cijelog organizma!

Hipertenzija kod starije populacije je čest problem, a zašto dolazi do ovog smrtonosnog problema, još se ne zna!
 
Prema riječima stručnjaka, u 95 % slučajeva uzrok ostaje nepoznat, u samo 5 % slučajeva je on poznat, poput problema s bubrezima ili nešto slično.
 
Dr Santosh Kumar Dora, kardiolog koji radi na institutu u Mumbaiju, otkriva kako se češće javlja kod osoba starijih od 55 godina, a skoro se 50 % odraslih osoba bori s tim problemom. Dodaje i kako su muškarci podložniji razvoju hipertenzije od žena, a šanse samo rastu s godinama. Ako imate starijeg roditelja, ili se vi samo borite s visokim krvnim pritiskom, dobro znate kako lijekovi za snižavanje pritiska mogu donijeti samo nove brige, pa je veoma važno potražiti i prirodna rješenja.
 
Dr Dora navodi nekoliko načina koji će vam pomoći da kontrolišete pritisak bez lijekova:
 
Zdrava hrana – prioritet
Morate paziti da ne jedete namirnice koje su ugljeni hidrat i masnoće. DASH način ishrane je idealan za ove probleme i za zaustavljanje hipertenzije, a sastoji se od integralnih žitarica, povrća i mliječnih proizvoda s malo masnoća. Riba, ćuretina, piletina i mala količina orašastih plodova su takođe uključeni u ovu ishranu.
 
Redovna aktivnost
Fizička aktivnost je odličan izbor za sve nas, bez obzira na godine i zdravstveno stanje. Dr Dora savjetuje da vježbate 30 do 40 minuta svaki dan, ili bar 5 dana u sedmici, a to može uključivati samo hodanje, trčanje ili vožnju bicikla. Joga je takođe odličan način za borbu protiv hipertenzije.
 
Osvijestite da ste pod stresom
Fizički ili mentalni stres mogu uzrokovati i visoki krvni pritisak, pa ga je poželjno izbjegavati. Usvojite neke od tehnika koje služe za smirivanje – slušajte muziku, hodajte, posvetite se hobiju, uzmite nekoliko slobodnih dana ili razgovarajte s prijateljima.
 
Pušenje i alkohol – strogo zabranjeni!
Ako ste odani ovim navikama, pripazite jer i jedna i druga navika mogu uticati na povišenje krvnog pritiska.
 
Spavajte 7 do 8 sati u danu
“Adekvatna količina odmora je važna za tijelo i duh, previše rada a premalo sna može povećati anksioznost i stres, što će dovesti do hipertenzije”, pojasnio je dr Dora.
 
Smanjite unos soli
Prevelik unos soli je sigurno navika koja je neprijatelj svih koji pate od visokog krvnog pritiska, jer će ona na njegovo povišenje uticati momentalno. Dnevna količina soli koju smijete unositi u organizam iznosi oko 2.300 miligrama (mg) ili manje. Ipak, dobro bi bilo ne unositi više od 1.500 mg.
 
Zaključak
Ovi će vam savjeti pomoći samo pri kontroli krvnog pritiska, neće izliječiti bolest. Morate razumjeti da s godinama života krvni pritisak može porasti. Redovna kontrola stanja je i dalje najvažnija tehnika za prevenciju i kontrolu.
 
Hipertenzija je tihi ubica jer većina pacijenata ne pokazuje nikakve simptome. Može se utvrditi samo redovnim kontrolama. Visoki krvni pritisak može biti poguban kada su u pitanju bolesti srca – može uzrokovati infarkt ili bolesti krvnih sudova. Prevencija je najbolji lijek, a na vama je da usvojite zdrave navike.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )